Компютърен срив приземи стотици самолети в САЩ
Срив в информационната инфраструктура на Федералното управление за авиация приземи стотици самолети в САЩ, а полетите на други бяха забавени, съобщиха световните агенции.
Малко преди 7 сутринта източно време (14 часа българско време) е имало близо 1200 забавени полета в пределите на, към или извън Съединените щати, според уебсайта за проследяване на полети "ФлайтАуеър" (FlightAware). Над 100 полета са били отменени. Повечето закъснения са по източното крайбрежие.
Първоначално беше съобщено, че всички вътрешни полети в САЩ са приземени заради голям компютърен срив, а техници работят в момента, за да коригират проблема със системата за известия за въздушни мисии.
В туитър бе съобщено, че се работи по възстановяването на системата за известия.
"В момента извършваме окончателни проверки за валидиране и презареждаме системата. Операциите в националната система за контрол на въздушното пространство са засегнати", обясниха от там, цитирани от БТА.
Управлението работи за възстановяване на това, което е известно като "Система за известия за въздушни мисии" (NOTAM).
Въпросната система дава информация, варираща от строителство на летища до спешни ограничения на полетите или повредено оборудване. Всички самолети трябва да осъществят връзка с нея, включително гражданските и военни полети.
Агенцията посочи, че ще предоставя чести актуализации на информацията за напредъка при отстраняването на проблема.
От United Airlines казаха, че временно са отменили всички вътрешни полети и ще публикуват актуализация, когато научат повече от FAA.
Германските Lufthansa и Air France съобщиха, че продължават да извършват полети от и до Съединените щати, като френската авиокомпания уточни, че следи ситуацията.
Няколко по полета от летището на Мадрид са били забавени тази сутрин, сочат данни на летищния оператор "Аена" (Aena).
Полетите на редица авиокомпании до Далас - Форт Уърт, Маями и Ню Йорк, са забавени с до няколко часа, посочва Ройтерс, като за момента няма потвърждение за причината за това.
Според Белия дом в случая няма свидетелства за кибер атака.