Който лъже, няма шанс за американска виза
Лъжата и измамата са основните причини за отказ на виза. Това заяви Дебора Кембъл, генерален консул на САЩ в България.
Посланик Рийс и консул Дебора Кембъл взеха участие в изложението "Открий Америка", което се проведе днес в НДК.
Инициативата има за цел да разкрие възможностите за работа, туризъм и обучение в САЩ.
Консулът на САЩ Дебора Кембъл разказа за начините за кандидатстване за виза и най-честите причини за отказ.
"Ние не даваме или отказваме виза само за едно нещо. Взимаме решение на базата на редица елементи", обясни Кембъл.
Важно е кандидатът да отговаря изчерпателно на въпросите, които му се задават на интервюто за виза.
На въпроса "Как си изкарвате прехраната?" мнозинството от кандидатстващите българи отговаряли еднозначно - "С бизнес".
На задължителния въпрос "Защо пътувате до САЩ?" пък голяма част от интервюираните казвали само "Заради семейни причини".
Не лъжете и отговаряйте на въпросите искрено и пълно, ако искате да получите виза за Америка, категорични са от дипломатическата мисия.
На сайта www.ustraveldocs.com всеки мераклия да замине за САЩ може да изтеглите документите си за кандидатстване за виза и да научите повече за самото пътуване до САЩ.
Невена Грозева е била в САЩ през лятото. Споделя, че по време на интервюто си за виза са й били задавани повече от 3 въпроса.
"Въпросите целят да установят истинската причина за заминаването ти - дали възнамеряваш да се върнеш в България след изтичането на валидността на визата или пътуването е с цел да останеш за по-дълго пребиваване в Щатите", обяснява Невена.
Тя също потвърждава, че американците са стриктни при подбора на кандидати и особено държат да бъдеш искрен.
75 000 души пътуват между България и САЩ всяка година.
Около 764 000 чуждестранни студенти са се обучавали в САЩ миналата година. Посланикът на САЩ Марси Рийс призна, че през последните две години има тенденция на намаляване на посещението на български студенти.
Валидността на визата е до 4 месеца.
Елмира Добрева е била два пъти в САЩ на студентска бригада. Разказва, че при първото си посещение е работила като спасителка, а при второто- в заведение за бързо хранене.
Споделя, че любопитството и поривът за приключение са я накарали да замине към "страната на неограничените възможности".
"Изживяването е неописуемо, а опитът е незаменим", казва Елмира и добавя, че пак би заминала, ако й се отдаде възможност.
"В Европа работата е предимно селскостопанска, а в Щатите ти се предоставя по-голям избор за работа", обяснява младата българка.
Според наши студенти, ходили на бригади в САЩ през последните години, най-честите предложения за работа са: в хотел, ресторант или заведения за бързо хранене, както и в увеселителни паркове или магазини.
Двупосочен билет до Америка пък струва около 600-700 евро. Между 7 и 12 долара варира заплащането на час в Америка. Допълнителният труд или т.нар. "overtime" обаче в Щатите в повечето случаи се заплаща двойно.