Кой ще определи съдбата на света след 2015 г.
Във вторник вечерта генералният секретар на ООН Бан Ки Мун обяви имената на 26-те личности, които ще сформират новия „мозъчен тръст“ на света. Те ще трябва да определят социалните и екологични цели на човечеството след 2015 г.
„Помолих своите нови партньори да изготвят дързък, но практичен план за действие и да го представят пред държавите-членки догодина“, посочи Бан Ки Мун.
„Очаквам с нетърпение препоръките на експертната група. Планът ще носи споделена отговорност за всички страни-членки, които ще се изправят в борбата срещу бедността“, допълни още председателят на ООН.
Съпредседатели на „мозъчния тръст“ ще бъдат президентите на Либерия и Индонезия – Елън Джонсън-Сърлийф и Сусило Бамбанг Юдойоно, както и премиерът на Великобритания Дейвид Камерън.
Освен председателите, в групата участват още 23-ма души:
Фулберт Амосуга от африканската република Бенин. Той е икономически анализатор от екипа на президента Томас Бони. В момента Амосуга е председател на Африканския съюз.
Ванеса Петрей Кореа – анализатор от Института за проучвания по приложна икономика в Бразилия. Изледванията на института се ползват за развитие на стратегически програми за страната.
Ингфанг Уанг - дълголетен дипломат от Китай. Уанг е и бивш зам.-министър по външните работи на Китай.
Мария Анжела Холгуин – министър на външните работи на Колумбия. Тя има зад гърба си дългогодишна кариера в публичния сектор, включваща експертен пост в екипа към Президентството на републиката.
Жизела Алонсо – президент на Агенцията по околна среда в Куба.
Жан-Мишел Северино – бивш генерален директор на Агенцията по развитие във Франция. Работил е в Министерството на финансите и икономиката на страната, бил е и пръв съветник на министъра на развитието.
Хорст Кьолер – президент на Германия в периода 2004-2010 г. Бивш изпълнителен директор на Международния монетарен фонд.
Наото Кан – бивш министър-председател на Япония. Кан е и бивш министър на здравеопазването и председател на японския комитет по външни работи.
Кралицата на Йордания Рания Ал Абдула. Тя е главен сътрудник на УНИЦЕФ за страната и е адвокат по хуманитарните въпроси.
Бети Майна от Кения, която е изпълнителен директор на Асоциацията на производителите в страната. Майна е била експерт в Института за икономически въпроси в Кения.
Абхиджит Бенерджи – бивш президент на Бюрото за икономически проучвания и анализи на Индия. Той е експерт в областта на изследванита в рамките на икономическата теория.
Андриш Пиебалгс от Латвия е комисар по развитието към Европейската комисия. В периода 2004-2009 г. е бил комисар по въпросите, свързани с енергетиката. Бил е и секретар в Министерството на външните работи и министър на финансите на Латвия.
Патрисиа Еспиноза – секретар по външните работи на Мексико. В периода 2001-2006 г. е посланик в Австрия, Словения, Словакия и Германия.
Пол Полман от Холандия – главен изпълнителен директор на „Юниливър“. Полман е бил и финансов директор на „Нестле“. Той е и член на Международния съвет по бизнес към Световния икономически форум.
Нгози Оконджо-Айвила – министър на финансите на Нигерия. Преди това е била външен министър на страната и изпълнителен директор на Световната банка.
Елвира Набюлина, която е икономически съветник на президента на Русия Владимир Путин. Тя е и бивш министър на икономиката и развитието.
Грася Машел от Южна Африка – съпруга на бившия президент Нелсон Мандела. Тя е член на Съвета на старейшините – независима група от международни лидери, които работят заедно за световния мир и човешките права.
Сунг-Хуан Ким - министър на външните работи на Република Корея. Ким е бил и старши дипломат на страната при посещния в САЩ, Узбекистан, Русия и Индия.
Гунила Карлсон - министър по сътрудничество за международно развитие в Швеция. Заемала е множество парламентарни постове в областта на външните работи, европейските ъпроси и образованието.
Емилия Пирес, която е финансов министър на Източен Тимор. Тя има сериозен опит в публичните финанси и планирането.
Кметът на Истанбул Кадир Топбаш, който е и президент на асоциацията „Обединени градове и местни власти“. Той е специалист по градските въпроси и проблемите на бързо разрастващите се градове.
Джон Подеста от САЩ. Той е председател на Центъра за напредък на Америка. По времето на президента Клинтън той бе шеф а персонала в Белия дом.
Тавакел Карман – млад журналист от Йемен, който е участник в редица движения, защитаващи човешките права. През 2011 г. е удостоен с Нобелова награда за мир.
Този „мозъчен тръст“ ще продължи делото на екипа, който през 2000 г. състави план, озаглавен „Цели на хилядолетието“.
Той има давност 15 години и е в сила за всичките 193 държави-членки на ООН. Включва осем стратегически цели:
-
Справяне с крайната бедност и глада в световен мащаб
-
Постигане на масова образованост на основно ниво
-
Насърчаване на половото равноправие и постепенно овластяване на жените
-
Намаляване на детската смъртност
-
Подобряване здравето на майките
-
Справяне с ХИВ/СПИН и малария в световен мащаб
-
Развитие на устойчив екологичен план
-
Създаване на международно партньорство за развитие
Въпреки че крайният срок на програмата наближава, анализаторите коментират, че някои от целите все още изглеждат неосъществими.