Кой пише речите на Зеленски?
Препечатваме в превод материала, публикуван в британския "Гардиън" под заглавие "Как екипът от телевизионни сценаристи на Зеленски помага посланието му за победа да достигне до хората"
В ден 50-и от руската инвазия Владимир Зеленски направи своето нощно обръщение към украинския народ. Владимир Путин уверено очакваше да превземе Украйна след пет дни, каза Зеленски, застанал пред президентската неокласическа административна сграда в центъра на Киев. Сега Путин "се сприятелява с реалността", добави той, възхвалявайки смелостта и твърдостта на своите граждани.
По време на речта си украинският президент направи отправка и към крайцера "Москва", за който Украйна твърди, че е потънал след удара на двете ракети "Нептун". Военният кораб се превърна в меме и символ на националната съпротива, след като украинските войници от Змийския остров в Черно море още в началото на конфликта се обърнаха към руснаците с "н*******е си го".
Зеленски избягваше псувните. Той похвали онези, които „показаха, че руските кораби могат“ – драматична пауза – „ да отидат на дъното на морето“. Той също така отдаде почит на мъжете и жените, които са прогонили руските войски от север, спрели са ги на юг и героично са защитили Мариупол. Както обикновено, той завърши речта си със: "Слава на Украйна".
На бойното поле късметът на Украйна е разнопосочен. Въоръжените части на Русия бяха принудени да се изтеглят от района на Киев, след като не успяха да превземат столицата. Но те отбелязаха значителен напредък покрай Азовско море, прокарвайки сухопътен коридор от Крим до контролираната от сепаратистите територия на изток, където руската офанзива е неизбежна.
На информационния фронт обаче Украйна демонстрира майсторски послания. Речите на Зеленски към народа му, обръщенията му към чуждите парламенти осигуриха международна подкрепа за страната и укрепиха морала на местно ниво. Те бяха завладяващи за гледане, един неподправен видео блог в реално време от кървавата фронтова линия на Европа.
Техният автор е 38-годишнен бивш журналист и политически анализатор, с по-малко от 200 последователи в Туитър. В интервю през WhatsApp Дмитро Литвин разказа пред The Observer идеите, които стоят зад речите на Зеленски: "Президентът винаги знае какво иска да каже и как да го каже".
Той добави: "В речите най-важни са емоциите. И разбира се, президентът е автор на емоции и на логиката на думите. Другите световни лидери трябва да се научат как да го правят". С други думи, те биха могли да подражават на комбинацията от откровеност и емоционална сила на Зеленски.
Литвин е част от вътрешния кръг на президента. Той и колегите му от първите дни на инвазията живеят и работят в Банкова - украинския еквивалент на Белия дом или Даунинг стрийт . Някогашен колумнист на седмичното информационно списание "Левий берег", кръстено на левия бряг на река Днепър, Литвин не иска да разкаже повече. "Обикновено не коментирам тази тема", заяви той.
Сергей Лешченко, друг бивш журналист, превърнал се във военен съветник на Зеленски, описва Литвин като литературен и артистичен помощник: "Той всеки ден събира идеите на президента. Работи като колекционер на мисли или чувства". Един ден темата може да бъде варварството на руските войници, а на следващия - спешната нужда на Украйна от отбранителни оръжия".
От известно време Литвин е в центъра на украинската политика. Той е бил политически анализатор в "Слуга на народа", политическата партия на Зеленски, и отявлен противник на Петро Порошенко, предшественикът на Зеленски на президентския пост. Един от бившите му колеги заяви, че нападките на Литвин срещу ръководството на страната след 2014 г. след проевропейското въстание на Майдана са разцепили украинското общество. "Аз не съм му фен. Но той е умен", добавя Лешченко.
В началото на войната Литвин пише във Facebook и прави няколко проницателни извода за Путин. "Въображението му е бедно, затова той винаги отразява нещо като огледало... Ние трябва да разберем, че обективната реалност не контролира Путин. Западните санкции няма да го засегнат. Той търси изолация". Неумолимата цел на Путин е да промени държавата и "политическата реалност" в Украйна, пише Литвин.
Методът на Литвин определено работи. Проучванията показват, че 95% от украинците вярват, че страната им може да се справи с инвазията на Русия, въпреки че Киев не разполага с достатъчно танкове, войски и авиация. 78% смятат, че Украйна се движи в правилната посока. Рейтингът на Зеленски, който в началото на февруари не беше висок, се покачи до небето.
Орисия Лутцевич, мениджър на украинския форум за външна политика Chatham House, заяви, че предишната кариера на Зеленски като актьор и комик е ключова за успеха му. Зрителите са свикнали да го виждат в различни роли по телевизията и затова са били в състояние да го приемат като "главнокомандващ с тениска" - постижение, което се изплъзва на по-конвенционалните политици.
"Те знаят, че той може да променя. Той е като метаморфозата Зеленски", казва тя. Той е съвременен държавник, дошъл от сферата на развлеченията. Той е в стихията си. Хората около него разбират силата на разказа по време на война. След ужасите на Буча е важно да имаш галванизираща история. Потъването на "Москва" е мощен символ", добавя тя.
По думите на Лутцевич Зеленски и неговите помощници са създали чувство за историческа мисия, което свързва настоящата борба на Украйна с предишните битки срещу Москва. Те също така са добре запознати с попкултурата, представяйки войната като "светлина срещу мрак". В тази драма в стил "Властелинът на пръстените" руските войници бяха "орки", а Путин - невидимият Саурон.
Много от съветниците на Зеленски идват от сферата на телевизията и са работили с него в "Квартал - 95", неговото продуцентско студио. Техните опити да спечелят глобална подкрепа са подпомогнати от ясния характер на руската инвазия. Украйна е жертвата. Тя се бори за оцеляване. Това превръща Зеленски в лидер на това, което политологът Иван Кръстев нарича "романтично съзвездие".
Зеленски е спокоен пред камерата, независимо дали говори пред своя iPhone или се обръща към гражданите от някой бункер. Той се опитва да се отличи от своите предци, давайки дълги пресконференции. Луцевич смята, че ежедневните му речи „резонират добре“.
Освен това те са перфектно адаптирани към определена аудитория. В обръщение към Камарата на общините на 13-ия ден от инвазията Зеленски сравнява борбата на Украйна срещу Русия с тази на Великобритания срещу Хитлер. "Ще се борим докрай, в морето, във въздуха. Ще продължим да се борим за нашата земя, независимо от цената... Ще се борим в горите, в полетата, на брега, по улиците."
Зеленски свързва своята реторика с конкретни искания. Той призова на Украйна да бъдат предоставени противовъздушни системи, изтребители, танкове и бронирани машини. Той поиска допълнителни санкции срещу Москва, включително пълно петролно ембарго.
Игор Тодоров, професор по международни отношения в университета в Ужгород, Западна Украйна, каза, че Зеленски може да бъде емоционален и недипломатичен. Ранното му президентство често приличаше на "Слуга на народа" - хитовия украински телевизионен ситком, в който Зеленски играеше учител по история, който случайно става президент. Войната променя Зеленски, както и Сталин през 1941 г., казва той.
"Зеленски реагира добре на ситуацията", каза той. "Много хора, които не гласуваха за него преди две години, признават това." Той добави, че съпругата на президента, Елена, има голяма заслуга за страстния тон на обръщенията му, както и че други хора също са участвали, включително Юрий Костюк, един от сценаристите на сериала "Слуга на народа".
И така, Зеленски ли е украинският отговор на Чърчил? Не, казва Тодоров: "Да сравняваме Зеленски с култа към Уинстън е прекалено". Луцевич се съгласи. "Чърчил е бил много по-харизматичен и егоистичен", казва тя. "Но Зеленски е доста ефективен."
Препечатваме текстa от британското издание The Guardian.
Превод Елена Николова