Коя е Юлия Навалная - "първата дама" на руската опозиция
Съпругата на Алексей Навални - Юлия, винаги е била в сянката на известния си съпруг. Често казва, че основната ѝ роля е на съпруга и майка, а не на политик. Но със смъртта на съпруга си в петък и с пламенния си призив за справедливост на Мюнхенската конференция по сигурността тя се превърна в основна фигура в обсадената руска опозиция, коментира Би Би Си.
Юлия Навалная винаги е била стабилен поддръжник на съпруга си. Тя се бори за извеждането му от Русия за спешно лечение, след като той е отровен с нервнопаралитичното вещество "Новичок" през 2020 г.
Юлия е определяна като "първата дама" на руската опозиция. Самият Алексей казва, че не би могъл да продължи своята все по-отчаяна и едностранчива борба срещу Кремъл без нея.
Любовната история и семейният живот на Юлия и Алексей са вдъхновение за техните поддръжници. Двамата имат две пораснали деца – Дария и Закар.
Юлия Амбросимова е родена в Москва през 1976 г. Дъщеря е на уважаван учен. Завършва икономика и има свое кариерно развитие в банкирането. Но се отказа от работата си, за да отгледа двете си деца.
Алексей и Юлия се запознават на почивка в Турция през 1998 г., две години по-късно празнуват сватбата си.
"Не се омъжих за обещаващ адвокат или опозиционен лидер. Омъжих се за млад мъж на име Алексей", разказва тя пред руския седмичник "Собеседник" през 2020 г.
От първите стъпки на Алексей в политиката тя споделя неговата идеология и го подкрепя. И двамата са членове на либералната партия "Яблоко".
До отравянето на Навални през 2020 г. публичното присъствие на Юлия не е голямо. Тя има своя личен живот, с малко публични изяви и речи. След като руският опозиционер постъпва за лечение в сибирския град Омск през август същата година, съпругата му пише директно на президента Владимир Путин с молба Алексей да бъде освободен за лечение в Германия.
"Знаех, че трябва да го измъкна", каза тя пред руския документалист Юрий Дуд.
Навални напуска Русия с помощта на базирана в Германия благотворителна организация и постъпва за лечение в Берлин. След възстановяването си решава да се върне в Москва. Хиляди поддръжници на Алексей го посрещат на летището. Това обаче не спира руските власти в решението си да го арестуват – пред очите на съпругата му. Остатъка от живота си той прекарва зад решетките.
Бившият посланик на САЩ в Русия Майкъл Макфол нарича Юлия "принципна и безстрашна" и коментира, че върху нея ще има огромен натиск.
"Навални не би могъл да има по-добър партньор в живота от Юлия Навалная. Тя споделя неговите убеждения, неговата смелост, неговото безстрашие", казва Макфол пред американската мрежа NBC.
"Тя отглежда и осигурява защита на двете им деца по начин, който предизвика дълбоко възхищение сред привържениците на демокрацията в Русия. Без съмнение Юлия спаси живота на съпруга си", допълва дипломатът.
Тя е категорична, че няма да последва пътя на Светлана Тихановская - лидер на опозицията в Беларус, която стана кандидат за президент, след като съпругът ѝ беше вкаран в затвора преди изборите през 2020 г. Тихоновская беше осъдена на 15 г. лишаване от свобода. След изборите в Беларус през 2020 г. започнаха големи протести, като опозицията обвини Лукашенко, че е спечелил с измами - нещо, което той отрече и пое шестия си поред мандат на държавен глава.
След речта на Юлия Навалная в Мюнхен и последвалото ѝ емоционално обръщение в социалните мрежи анализатори предположиха, че тя може да промени решението си.
"Това, от което се нуждаем, е свободна, мирна и щастлива Русия. Прекрасната Русия на бъдещето, за която съпругът ми толкова мечтаеше. Това е страната, която искам да изградя заедно с вас. Страната, която Алексей Навални си представяше. Това е единственият начин – друг няма, по който немислимата жертва, която той направи, няма да е била напразна", казва Юлия.