Какво представлява лазерното оръжие на ВСУ 'Тризъбец'
Командирът на Силите за безпилотни системи на ВСУ Вадим Сухаревски обяви, че Украйна разполага със собствено лазерно оръжие. Досега не се знаеше нищо за тази разработка. Истината е, че само няколко държави разполагат с обещаващи образци на бойни лазери. Какво представлява лазерът "Тризъбец"? Отговор на този въпрос дава Би Би Си.
"Днес Украйна, ако не се лъжа, е петата страна, която може да каже, че разполага с (боен) лазер. С него вече можем да сваляме самолети на височина повече от два километра", цитира Сухаревски Интерфакс-Украйна.
Изявлението на Сухаревски бе направено на 16 декември по време на конференция, посветена на перспективите за сътрудничество между европейската и украинската военна промишленост. По думите му разработка се нарича Trident (Тризъбец). В момента се работи по нейното разширяване и укрепване.
От краткото изказване на Сухаревски не стана ясно как изглежда това оръжие, какви са характеристиките му и дали е било тествано в бойни условия.
Какво представляват лазерните оръжия
Водещите сили започват да разработват бойни лазери преди 60-70 години. Идеята за получаване на сравнително евтино, безотказно, универсално, многократно използваемо и ефективно оръжие беше примамлива за военното ръководство на тогавашните свръхсили - СССР и САЩ.
На теория мощният лазерен лъч би могъл да изгори вражеското оборудване за секунди. Такова оръжие би могло да се използва както за отбрана, така и за нападение. Изглеждаше идеално средство за унищожение. Но на практика всичко се оказало по-сложно.
Гръмките изявления на съветските и американските власти за възможността да се свалят ракети и самолети с лазери се оказаха само думи. Бяха разработени прототипи, но след това разработката бързо бе преустановена поради липса на финансиране и перспективи.
Основните пречки са необходимостта от мощен източник на енергия за захранване на лазера и охлаждането му след работа, зависимостта от метеорологичните условия, проблемите с едновременното поразяване на множество движещи се цели и цената на компонентите.
В края на миналия век великите сили решиха да съсредоточат ресурсите си върху усъвършенстването на съществуващите "конвенционални" оръжейни системи, предимно ракети с голям обсег.
Новите предизвикателства обаче, включително руско-украинската война, дадоха нов тласък на разговорите за бойния лазер. Това се дължи на търсенето на достъпен и многократно използваем начин за противодействие на евтините безпилотни летателни апарати, които се превърнаха в почти основното масово оръжие в тази война.
Не е рентабилно да се харчат скъпи противовъздушни ракети за тях, а опитите да се свалят дронове с картечници от земята често са неуспешни.
Изгарянето на корпуса на дрона с мощен лазерен лъч, изстрел "за жълти стотинки", изглежда като подходящо решение.
Кой вече има лазерно оръжие?
Клубът на страните, които твърдят, че разполагат с лазерни оръжия, е малък. Освен вече споменатите САЩ и Русия, такива технологии вероятно имат Китай, Великобритания, Южна Корея, Япония и Израел.
Американските власти говорят за разработване в САЩ на лазерни противоракетни модули, както и на системи за военноморския флот и авиацията.
Що се отнася до китайските разработки, имаше информация, че китайците разполагат с лазерни противовъздушни оръжия, както и с лазерни пушки, които се използват от правоохранителните органи за нараняване на бунтовници.
Преди няколко години руският лидер Владимир Путин публично се похвали с "уникалния комплекс "Пересвет", който може да заслепява дори сателити с лазерен лъч.
Тази есен израелската армия поръча първата партида лазерни системи "Железен лъч", които трябва да пристигнат в армията до края на 2025 г. Въпросната противовъздушна система може да унищожава малки цели на разстояния от неколкостотин метра до няколко километра.
Южна Корея и Япония вече демонстрираха своите прототипи на лазерни системи за борба с дронове и ракети.
Великобритания се надява да въведе в експлоатация своята лазерна система DragonFire не по-рано от 2027 г. Става дума за система с лазерен лъч с мощност 55 kW, който се фокусира от 37 отделни канала. Това позволява прогаряне на метал на разстояние около един километър.
През пролетта на 2024 г. британските власти заявиха, че не изключват прехвърлянето на образци на DragonFire в Украйна за тестване в бойни условия.
Какво представлява украинското лазерно оръжие
Няма информация за разработчика, характеристиките и типа на украинския боен лазер.
В свое изявление полковник Сухаревски заяви, че "Тризъбец" може да сваля самолети на разстояние два километра. Сериозно разстояние. Британският DragonFire може да сваля цели на разстояние един километър. Израелският "Железен лъч" има два пъти по-голям обсег, но мощността на лазера му е 100 киловата, а не 55, както е при британците.
Ако украинският "Тризъбец" наистина може да порази самолет, той трябва да има система за фокусиране и фиксиране върху движеща се цел. Например DragonFire може да се фокусира на разстояние един километър с точност 23 мм.
Според Сухаревски Украйна е успяла за кратко време да създаде прототип на ефективен боен лазер. В същото време той е създаден в условията на информационно затъмнение.
Олег Катков, украински оръжеен експерт и бивш служител на концерна "Укроборонпром", заяви, че това е напълно възможно и привежда няколко аргумента. Основният е, че през последния половин век технологиите и компонентите за създаване на лазерни оръжия са станали по-достъпни и по-лесни за получаване.
Затова според него украинският военнопромишлен комплекс, както и частният сектор, биха могли да разработят образец на бойна лазерна система.
"Има прелом между това как е изглеждала украинската отбранителна индустрия преди 2022 г. и как изглежда сега. Изобщо няма да се учудя, ако се окаже, че разработването на лазерни оръжия в Украйна е инициатива и резултат от работата на някой частен стартъп, а не на държавно конструкторско бюро", каза Катков.
Но дали тези оръжия са ефективни, както напомня Катков, е много сложен въпрос и отговорът зависи от много фактори. Става дума за избора на технология за формиране на лазерния лъч, фокусирането му на подходящо разстояние и фиксирането му върху движеща се цел. Плюс, разбира се, голяма зависимост от метеорологичните условия.
"Много държави действително разполагат с лазерни оръжия в тестова фаза. Но има редица причини да бъдем предпазливи, по-специално фактът, че все още никой не го е тествал в реални условия. Сега държавите се опитват да разберат как точно да го използват на практика", обяснява експертът.
Според него, ако "Тризъбец" не е само експериментален модел, ако се превърне в сериен продукт с висока ефективност в бойни условия, това ще бъде истинска революция.
Но засега е твърде рано да се говори за това.