Кабинетът на новия век. Реджеп Таип Ердоган подмени основно турското правителство след преизбирането си
Като „кабинет на новото столетие“ представи правителството си турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който вчера официално встъпи в длъжност за трети мандат и обяви имената на министрите.
Новият кабинет прави впечатление с почти изцяло променен състав и с по-млади министри. Изключение са двама министри - министърът на културата и туризма Мехмед Нури Ерсой и министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа, които запазиха постовете си.
Съставът на новия кабинет изненада анализаторите и политиците. Твърди се, че Ердоган е поверил силовите министерства на най-доверените си хора. Коментира се, че новият кабинет е с най-големите промени досега.
Кой кой е от новите министри
Най-голямата изненада е назначаването на шефа на Националната разузнавателна служба на Турция МИТ Хакан Фидан за министър на външните работи на мястото на дългогодишния дипломат номер едно Мевлют Чавушоглу.
Според анализаторите Хакан Фидан е първият шеф на турското разузнаване в историята на страната, който ще ръководи турската дипломация. Преди това шефове на турското разузнаване бяха назначавани само за посланици.
Кой е Хакан Фидан
Фидан е смятан за най-доверената личност на Ердоган.Той е роден през 1968 г. в Анкара. Завършил е военното училище на сухопътните войски с чин подофицер и Езиковата академия на сухопътните войски. Получава бакалавърска степен по мениджмънт и политически науки в Университета Мериленд, САЩ, и магистърска и докторска степен от Университета Билкент в Анкара. Известен е с академични изследвания в Международната агенция за атомна енергия във Виена, Института на ООН за разоръжаване в Женева и в Лондон. Доказан е като специалист в борбата срещу терористичните организации, за каквито в Турция са обявени ПКК и ФЕТО.
Прави впечатление тезата на Фидан, че Турция трябва да засили своето разузнаване за по-силна външна политика и че зависимостта от разузнаването на САЩ и други страни от НАТО създава проблем.
Баща е на три дъщери.
Фидан присъства днес на срещата между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, която се състоя в двореца Бештепе в Анкара.
Според анализаторите назначаването на Хакан Фидан за външен министър е сигнал за активизиране на ролята на турската дипломация по редица критични проблеми.
Засега е загадка кой ще бъде назначен на овакантения пост шеф на турското разузнаване, което беше водено от Фидан в продължение на 13 години. Твърди се, че има вероятност това да бъде Ибрахим Калън, говорителят на турския президент. Засега Ердоган не е посочил конкретно име.
Нов министър, Мехмед Шимшек, поема и финансите, най-критичният сектор на турската държава, който създава главоболия на президента. Той ще бъде министър на финансите и на хазната.56-годишният Шимшек е известно име сред финансовите среди не само в Турция, но и в чужбина, главно във Великобритания. Твърди се дори, че е британски гражданин.
Години наред той беше финансов министър в предишни правителства на Ердоган, но влезе в конфликт с президента. След продължителни преговори Ердоган успя да убеди Мехмет Шимшек да поеме министерския пост. Според анализаторите Ердоган възлага големи надежди на Шимшек за възстановяване на финансовата система, която е в колапс поради срива на турската лира, високата инфлация и не на последно място – заради действията на Централната банка.
Край на ерата на Сюлейман Сойлу
Така анализаторите коментират смяната на вътрешния министър Сюлейман Сойлу. Новият министър на вътрешните работи ще бъде 55-годишният Али Йерликая, който е валия (окръжен управител) на Истанбул от 2018 година насам.
Сойлу беше критикуван по въпросите на мигрантската политика, която, особено в Истанбул, достигна размери, които силно безпокоят обществото.
Ердоган се отказа и от предишния си вицепрезидент Фуат Октай и на негово място назначи Джевдет Йълмаз, бивш вицепремиер и държавен министър, който също е от най-доверените хора на президента.
В новия кабинет Ердоган назначи за министър на отбраната началника на турския генерален щаб генерал Гюлер Яшар. С това той продължи традицията вместо политик да назначава действащ висш военен за министър на отбраната. Традиция, чието начало сложи с назначаването на Хулуси Акар, който бе военен министър от 2018 г. досега.
Нов министър на правосъдието, Йълмаз Тунч, назначи Ердоган на мястото на ветерана в политиката Бекир Боздаг. 52-годишният Тунч е от ядрото на Партията на справедливостта и развитието (ПСР), бивш говорител на парламентарната комисия по правосъдие.
Както и досега в състава на кабинета ще има само една жена. Това е Махинур Йоздемир Гьокташ, министър по въпросите на семейството и социалните дейности.41-годишната министърка има богата политическа биография. Тя е трето поколение европейски гражданин от турски произход. Родена е в Белгия и два мандата (2009-2019) е депутат в регионалния парламент на Брюксел. От 1 януари 2020 г. е посланик на Турция в Алжир. Има бакалавърска степен по инженерство и по човешки ресурси от Брюкселския университет ULB и магистърска степен по публична администрация.
Единственият по-възрастен министър е Мехмет Йозхасеки (66 г.), министър на околната среда, градоустройството и климатичните промени. Бивш валия, Йозхасеки бе кандидатът на Ердоган за кмет на Анкара на изборите през 2018 г., но загуби на вота.
Личности между 50-55 г., голяма част от които са се доказали в частния сектор, но известни и в средите на ПСР, стават министри - Алпарслан Байрактар, министър на енергетиката и природните ресурси, Ведат Ъшъкман -министър на труда и социалната сигурност, Осман Ашкън Бак - министър на младежта и спорта, Юсуф Текин-министър на образованието, Фатих Каджър - министър на промишлеността и технологиите, Ибрахим Юмаклъ - министър на земеделието и горите и Йомер Болат - министър на търговията.
Днес се извърши процедурата по предаването на поста от старите на новите министри.
Първото заседание на новия кабинет се предвижда да се проведе във вторник, 6 юни.
Според действащата президентска система в Турция президентът ръководи дейността на кабинета и на министрите. В същото време Ердоган има правомощията да издава укази, имащи силата на закон, с които да сменя и назначава нови министри.