Ексклузивно Кандев напуска МВР

Израел удари центъра на Бейрут, но преди това предупреди жителите на сграда да я напуснат

OFFNews 18 March 2026 в 10:17 908 2
Бейрут

Снимка БТА/AP

Спасители претърсват останките на разрушена от израелски въздушен удар сграда в центъра на Бейрут.

Израелски въздушен удар порази квартал „Башура“ в центъра на Бейрут. В района се е чул силен взрив, след като израелските военни предупредиха жителите на сграда да я напуснат, предаде Ройтерс.

Атаката е част от по-широкообхватната поредица от израелски удари срещу Ливан рано тази сутрин, включваща нападения срещу други части на ливанската столица, както и южната и източната част на страната заради подкрепяната от Иран групировка „Хизбула“.

При други израелски удари в Бейрут тази сутрин са били убити най-малко шестима души и са били ранени 24, съобщи ливанското министерство на здравеопазването. В южната и в източната част на страната най-малко 14 души са били убити при отделни израелски въздушни удари.

Израелската армия заяви, че е започнала да нанася удари по цели на „Хизбула“ в Южен Ливан.

Новите удари въвличат Ливан още повече във войната в Близкия изток, след като „Хизбула“ атакува Израел на 2 март, заявявайки, че целта ѝ е да отмъсти за убийството на върховния лидер на Иран, посочва Ройтерс, цитирана от БТА. Израел отговори с офанзива, която отне живота на повече от 800 души в Ливан и принуди над 800 000 да напуснат домовете си.

Междувременно Иран атакува близки до градски райони в страните от Персийския залив. Ударите се дължат на преместването на американските сили от военни бази в хотели в градовете, обяви външният министър Абас Арагчи пред "Ал Джазира".

"Където и да се събираха американски сили, където и да имаше съоръжения, принадлежащи на тях, те бяха набелязани. Възможно е някои от тези места да са били близо до градски райони", заяви иранският дипломат.

Арагчи призна, че страните в региона са разстроени от иранските удари. Той обаче допълни, че вината за започването на войната на 28 февруари е изцяло на САЩ.

В ранните часове на днешния ден Иран нанесе удари по Израел и съседните страни от Персийския залив. Експлозии бяха чути в Обединените арабски емирства и Катар, а от Саудитска Арабия съобщиха за прехванати ракети.

Атаките бяха нанесени няколко часа след като иранските държавни медии потвърдиха, че израелските въоръжени сили са убили висшия ирански служител по сигурността Али Лариджани при нощен удар, както и генерал Голамреза Солеймани, ръководител на силите "Басидж" към Корпуса на гвардейците на ислямската революция. "Басидж" са известни с ролята си в потушаването на протести.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3080

    2

    helper68

    18.03 2026 в 14:20

    Представете си колко е информиран ''миротвореца'' и как се формират мирогледа и мненията му.. :((
    Sky News съобщава, че няколко от последните коментари на Тръмп по международните въпроси са повдигнали въпроси относно информацията, която е оформила неговите възгледи. В един от случаите той е казал, че е видял видеоклип, показващ горящия американски самолетоносач „Ейбрахам Линкълн“, и е попитал военни служители за него, преди да му бъде казано, че е фалшив и вероятно генериран с помощта на изкуствен интелект.
    от стати на:Dagens News (US) - Небрежната забележка на Доналд Тръмп за Украйна подчертава разликата между възприятието и реалността

    3080

    1

    helper68

    18.03 2026 в 12:41

    Израел твърди, че е убил друг ирански лидер, но това не означава, че печели войната
    Съдбата на Али Лариджани няма да промени особено посоката на световните цени на петрола, тласнати нагоре от затварянето на Ормузкия проток от Техеран, заявиха анализатори пред NBC News.
    „Иран успешно премести този конфликт на глобално ниво“, каза Стивънс. „Всичко, което Иран трябва да направи сега, е да оцелее и да продължи да увеличава цената.“ В крайна сметка Израел „може да убие колкото си поиска ирански служители, но това няма да промени блатото, в което се намираме сега“, добави той. Ново проучване на NBC News показа, че повече регистрирани американски избиратели гледат негативно на Израел, отколкото положително , което е промяна спрямо преди няколко години. NBC News
     
    X

    Битката за Москва. Филм на Камен Невенкин