Израел предприе масирана въздушна атака срещу Ливан
Израел предприе масирана атака срещу "Хизбула" в Южен Ливан. Военната авиация съобщи, че е поразила около 30 ракетни установки на групировката при въздушни удари в Ливан. Израелските сили за отбрана посочват, че са нанесли удари и по "склад за оръжие в няколко района в Южен Ливан", в който според тях е имало "около 150 контейнера с пускови установки, готови да изстрелят снаряди към израелска територия“, съобщи Би Би Си.
Това стана точно когато лидерът на групировката Хасан Насрала произнасяше реч по повод събитията от последните два дни, когато при взривове на пейджъри и портативни радиостанции в Ливан загинаха десетки хора, а стотици бяха ранени.
Израелските военни самолети са били чути над Бейрут.
Израелските сили за отбрана съобщават за двама убити войници в битката на южната граница на Ливан.
Насрала обвинява Израел за атаките с пейджъри и уоки-токита, които според него не правят разлика между членовете на групировката и невинни жители, включително деца. По думите му около 4000 пейджъра са се взривили, а някои от жертвите все още не са включени в официалните данни.
Израелските сили за отбрана заявиха, че се стремят да "унищожат терористичния потенциал и инфраструктура" на "Хизбула".
"В продължение на десетилетия "Хизбула" обстрелваше домове на цивилни, прокопаваше тунели под тях и използваше обикновени граждани като жив щит, превръщайки Южен Ливан във военна зона", се казва в изявление на ЦАХАЛ.
Целта на операцията, според израелските военни, е "да се гарантира сигурността в Северен Израел, за да могат жителите да се върнат по домовете си и да се постигнат военните цели".
Израелският министър на отбраната Йоав Галант обяви, че израелските военни действия срещу "Хизбула" ще продължат.
"В новата фаза на войната има значителни възможности, но и значителни рискове. "Хизбула" се чувства преследвана. Нашите военни действия ще продължат. Нашата цел е да осигурим безопасното завръщане на жителите на Северен Израел по домовете им. С течение на времето "Хизбула" ще плаща все по-висока цена", обеща той.
Ден по-рано Галант заяви, че страната "открива нова фаза на войната" и "центърът на тежестта се измества на север, като се пренасочват ресурси и сили".
"С течение на времето ще ни е необходима последователност, тази война изисква голям кураж, решителност и постоянство", бе категоричен Галант.
Анонимни американски служители съобщиха по-рано, че Тел Авив е уведомил Вашингтон преди атаките с пейджърите във вторник, че се готви да предприеме "нещо" в Ливан, но не е дал подробности за операцията. Тази информация бе опровергана официално, но стана ясно, че САЩ събират данни.
Кореспондент на Би Би Си в САЩ обяви, че е "натиснал" говорителя Матю Милър да отговори дали Вашингтон смята нападенията за съвместими с международното хуманитарно право, което забранява използването на капани под формата на "безвредни преносими предмети".
"Ние вземаме предвид всички разпоредби на международното хуманитарно право, когато оценяваме инциденти от този тип... Не произнасям присъда за тях от тази трибуна", е отговорът на Милър.
САЩ продължават да са в позиция на изчакване - бавят се да кажат каквото и да било отвъд най-елементарните коментари (те дори не приписват публично атаките на Израел) - докато решават какви да бъдат следващите им стъпки, за да помогнат на своя съюзник да се предпази от потенциалните последици, коментира Би Би Си.
Малко по-късно дойде и официален коментар от Белия дом, в който се казва, че САЩ смятат, че дипломатическото решение за Близкия изток е "постижимо" и "спешно".
Прессекретарят Карин Жан-Пиер изтъкна, че едно споразумение за прекратяване на огъня ще "понижи градусите" в региона.
"Искаме да има дипломатическо решение на намаляване на напрежението, което наблюдаваме в Близкия изток, не искаме да виждаме ескалация, вярваме, че това е постижимо и очевидно е изключително спешно", казва тя.
Междувременно външният министър на Великобритания Дейвид Лами отново призова британските граждани в Ливан да напуснат страната още сега, "докато има такава възможност".
"Напрежението е високо и ситуацията може бързо да се влоши", написа Лами в социалните мрежи. Подобен призив той отправи и на 30 юли, като тогава заяви, че напрежението в страната може да ескалира.
Лами посочи, че е разговарял с ливанския премиер след смъртоносните взривове в страната, за да изрази "дълбока загриженост във връзка с нарастващото напрежение и цивилните жертви".
Реакция дойде и от държавния секретар Антъни Блинкен, който е в Париж за разговори за ситуацията в Близкия изток с европейските си колеги.
"Франция и Съединените щати са единни в призива си за сдържаност и настояват за деескалация, когато става въпрос за Близкия изток като цяло и по-специално за Ливан", заяви дипломатично той.
И допълни, че Вашингтон и Париж "продължават да работят, за да преминат финалната линия на прекратяването на огъня за Газа".
"Вярваме, че това остава възможно и необходимо. Но междувременно не искаме да виждаме никакви ескалиращи действия от която и да е страна, които да направят това още по-трудно", изтъкна Блинкен.
В центъра на Бейрут, близо до една от болниците, в които се лекуват пациенти след експлозиите на пейджъри, ливански войници призовават хората да напуснат. Блокирали са пътя с камиони на армията и предупреждават за предстояща експлозия.
В един от районите е имало контролирана детонация на подозрителен пейджър. Войниците обаче са отказали да назоват мястото, където е намерено устройството.
Армейски специалист по детонация в пълно защитно облекло е използва дистанционно управляван робот за обезвреждане на бомби.