ISW: Украинските сили се подготвят за контролирано изтегляне от части на Бахмут
Украинските сили изглежда се подготвят за контролирано изтегляне от части на Бахмут, пишат експертите от Американския институт за изследване на войната в Украйна (ISW) в ежедневния си анализ.
От май 2022 г. руските войски се опитват да превземат Бахмут, град с население от около 70 000 души преди войната, и понасят огромни загуби в тeзи атаки. Кадри, публикувани на 3 март, потвърждават, че украинските сили са разрушили два важни моста край Бахмут - един през река Бахмутовка в североизточната част на града и един по пътя към село Хромово, западно от Бахмут, пише ISW.
Превантивното разрушаване на мостовете може да е индикация, че украинските сили очакват да попречат на руските да напредват в източната част на Бахмут и да ограничат потенциалните маршрути за руснаците от Бахмут на запад.
Съветникът на украинския президент Олександър Роднянски заяви на 28 февруари, че украинските войски могат да се оттеглят от позиции в Бахмут при необходимост. Той също така отбеляза, че районът западно от Бахмут е укрепен, така че дори украинските въоръжени сили да се оттеглят от града, руските няма да могат да се придвижат бързо напред.
Ако украинското военно командване сметне за необходимо да изтегли войските, съдейки по изявленията на украинската страна, това ще бъде ограничено и контролирано изтегляне на военните от особено трудните сектори в източната част на Бахмут, смятат експертите.
Справедливост ще има, когато руското държавно и военно ръководство бъде подведено под отговорност за войната, която започна срещу Украйна, каза във вечерното си видеообръщение президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от ДПА. В украинския град Лвов вчера се състоя международна конференция по този въпрос под надслов "Единство в името на справедливостта".
"И когато им бъде потърсена отговорност, справедливостта ще бъде възстановена", каза Зеленски.. Той обърна внимание на "отговорността на Русия и нейното ръководство, на личната отговорност за агресията и терора срещу нашата страна и нашия народ".
Събираме максимална подкрепа за трибунал за руската агресия срещу Украйна, каза още Зеленски. "Правим всичко възможно, за да гарантираме, че Международният наказателен съд ще успее да потърси отговорност от руските военнопрестъпници, както и че нашите правоохранителни и съдебни власти ще накажат със справедливи присъди всички руски убийци и мъчители", каза Зеленски.
Президентът на САЩ Джо Байдън и германският канцлер Олаф Шолц потвърдиха ангажимента си да подкрепят Украйна на среща в Белия дом, предаде ДПА.
Украйна оказа умела и упорита съпротива срещу много по-силната си съседка. Но докато войната навлиза във втората си година, САЩ и Европа се сблъскват с големи проблеми, свързани с продължаването на доставките на оръжия и боеприпаси, както и с това какви гаранции за сигурност могат да бъдат дадени на Украйна, която в дългосрочен план се надява да се присъедини към ЕС и НАТО.
Появиха се и въпроси как Байдън и Шолц ще отговорят на исканията на някои среди Западът да настоява за мирни преговори и за слагане край на кръвопролитията, а също как да се санкционира Китай, ако достави оръжия на Русия. Голяма част от темите в едночасовата среща обаче бяха обсъждани при закрити врати.
В кратко изявление, публикувано след разговорите, Белият дом съобщи само, че Байдън и Шолц са говорили за "продължаващите усилия за предоставяне на сигурност, хуманитарна, икономическа и политическа помощ на Украйна, и за важността да се поддържа глобална солидарност с народа на Украйна", както и по други глобални въпроси.
Шолц неколкократно казва, че според него правителството му трябва да работи заедно с администрацията на Байдън, когато става въпрос за изпращане на военна помощ за Украйна.
След като месеци наред се противопоставяше на призивите на Киев и съюзниците от НАТО, по-рано тази година Берлин се съгласи да изпрати свои бойни танкове "Леопард" на Украйна.
"Искам да благодаря на всички вас за вашето силно и стабилно лидерство. Казвам го искрено. Това промени света", каза Байдън на Шолц в Овалния кабинет на Белия дом. Президентът на САЩ нарече значителното увеличение на разходите за отбрана на Германия и решимостта на страната да се откаже от руските петролни продукти "исторически" решения.