ISW: Руските сили се подготвят за решителна контраофанзива през пролетта или началото на лятото
Руските сили се подготвят за решителна настъпателна кампания през пролетта или началото на лятото на 2023 г., съобщава в последния си доклад базираният във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW) с позоваване на данни, получени от разузнаването на Украйна. Данните потвърждават досегашните изводи на института, базирани на открити източници.
Представителят на украинското Главно разузнавателно управление (ГУР) Вадим Скибицки заяви на още 20 януари, че пролетта и началото на лятото на 2023 г. ще бъдат решаващи във войната и потвърди, че ГУР е забелязала индикатори, че руските войски се прегрупират в подготовка за „голяма офанзива“ в Донецка и Луганска област.
Скибицки също така повтори, че е малко вероятно руските сили да започнат атака от Беларус или Южна Украйна. ISW оценява, че руските сили може да се подготвят за решително усилие (от офанзивен или отбранителен характер) в Луганска област и наблюдава преразпределяне на конвенционални сили като въздушнодесантни части към оста Сватове-Креминна след руското изтегляне от Херсонска област.
ISW също така поддържа, че е много малко вероятно руските сили да планират да подновят нова офанзива в Северна Украйна от посоката на Беларус. Оценките на Скиибицки до голяма степен подкрепят текущите прогнози на ISW за руските намерения през първата половина на 2023 г. и подчертават продължаващата нужда от подкрепа на западните партньори, за да се гарантира, че Украйна няма да загуби инициативата в подновена руска настъпателна операция.
Прекомерното разчитане на групата Вагнер на вербуване на затворници изглежда има все по-големи последици върху бойните способности на Вагнер. Ръководителят на независимата руска правозащитна организация „Рус Сидящая“ (Русия зад решетките) Олга Романова заяви на 23 януари, че от ок. 50 000 затворници, които Вагнер е вербувал, само 10 000 се бият на фронтовата линия в Украйна поради големи жертви, предаване в плен, и дезертиране. ISW не може независимо да потвърди тези цифри, но те са много правдоподобни, като се има предвид моделът на Вагнер за използване на затворници като пушечно месо в силно изтощителни офанзивни операции.
Институтът отбелязва, че Русия продължава да задълбочава военните и икономически отношения с Иран в опит да се включи във взаимноизгодно избягване на санкциите . Председателят на руската Дума Вячеслав Володин се срещна с председателя на иранския парламент Мохамад Багер Галибаф и иранския президент Ебрахим Раиси в Техеран на 23 януари, за да разшири усилията за двустранно сътрудничество.
Галибаф е отбелязал, че Москва и Техеран трябва да се стремят да заздравят връзките си в банковия, енергийния и стоковия сектор в лицето на американските санкции. Източници от Иранския корпус на гвардейците на ислямската революция допълнително спекулират по въпроса за по-нататъшни усилия за военно сътрудничество между Техеран и Москва. Свързаното с корпуса издание Tasnim News публикува редакционна статия, в която се твърди, че руско-иранска сделка за съвместно производство може да позволи на Иран да получи руски щурмови хеликоптери Ми-28 и Ка-52 И Техеран, и Москва вероятно търсят тези споразумения, за да смекчат натиска от санкциите, наложени срещу тях от САЩ, допълват от ISW