OffNews.bg

ISW: Кремъл засилва кампанията за рефлексивен контрол

Кремъл отново засилва кампанията си за рефлексивен контрол, насочена към вземането на решения от Запада, като използва ядрени заплахи и дипломатически манипулации, пише в днешния си анализ за развоя на войната в Украйна американската неправителствена организация Институт за изучаване на войната (ISW).

Рефлексивният контрол е ключов елемент от инструментариума на хибридната война на Русия - това е тактика, която разчита на формиране образа на противника с целенасочена реторика и информационни операции по такъв начин, че той доброволно да предприеме действия, които са изгодни за Русия, пише в анализа.

По време на пълномащабното си нахлуване в Украйна Русия често използва размахване на ядрени заплахи, за да накара Запада (самоопределил се като противник на Русия) да спре да оказва военна подкрепа на Украйна, и това "ядрено размахване на саби" се превърна в често използвана форма на руския рефлексивен контрол, отбелязва ISW.

Институтът за изучаване на войната продължава да поддържа мнението, че е много малко вероятно Русия да използва тактическо ядрено оръжие на бойното поле в Украйна или където и да било другаде.

На 6 май руското министерство на отбраната съобщи, че президентът Владимир Путин е наредил на руския генерален щаб да се подготви за провеждане на нестратегически (тактически) учения с ядрени оръжия, за да се „отработи подготовката и използването“ на тактически ядрени оръжия. Руското МО заяви, че в тези учения ще участват ракетни формирования на Южния военен окръг на Русия, както и руската авиация и военноморски сили. Руското МО и руското министерство на външните работи заявиха по-специално, че Русия ще проведе ядрени учения в отговор на „провокативните изявления и заплахи“, отправени от западни официални лица срещу Русия. Руското МВнР обвини САЩ, че разполагат наземни ракети със среден и малък обсег на действие „в различни региони по света“, което според руското МВнР позволява на Русия да отвърне със същото. Русия също така заяви, че ще счита пристигането на F-16 в Украйна за провокация, защото Русия ще счита F-16 за носители на ядрени оръжия - шаблонна заплаха, която руските официални лица отправят, откакто западните държави за първи път се ангажираха да изпратят F-16 в Украйна през лятото на 2023 г. Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев обвини представители на САЩ, Франция и Великобритания, че обмислят изпращането на свои войски в Украйна, и заяви, че това оправдава изпитването на тактическите ядрени оръжия на Русия. Медведев също така директно заплаши със „световна катастрофа“ в резултат на западната намеса в Украйна и предупреди за руски удари срещу Вашингтон, Париж и Лондон, припомня ISW.