Иран отряза социалните мрежи и заплаши протестиращите: Ще си платите цената!
Иран временно ще ограничи достъпа до някои социални медии и приложения за изпращане на съобщения, за да контролира протестите, обяви иранската държавна телевизия, цитирана от Reuters.
"На най-високото ниво по сигурността беше решено да се ограничи достъпът до Telegram (приложение за изпращане на съобщения) и Instagram", казва източникът, цитиран от медията.
Демонстрациите започнаха преди три дни с икономически искания, но те вече прераснаха в политически - за оттеглянето на върховния водач на Иран - аятолах Али Хаменей. Митингуващите подпалиха сгради, на което властите отговориха с насилие.
Днес Иран предупреди, че протестиращите ще си "платят цената" след трите нощи на безредици и масови демонстрации в цялата страна, при които двама протестиращи бяха убити, а десетки - арестувани. Властите признават за убийствата на двама души в събота вечерта в малък западен град, но отричат да са отговорни за смъртта им.
Видеоклипове в социалните медии показват хиляди маршируващи по улиците на страната през нощта по време на най-големия тест за ислямската република от масовите протести през 2009 година.
Къде има протести в Иран?
Държавната телевизия започна да излъчва кадри на протестиращи в неделя, а във фокуса на репортажите бяха плячкосвания на банки и автомобили, над зала в Техеран.
"Тези, които разрушават обществено имущество, нарушават реда и погазват закона, трябва да носят отговорност за поведението си и да платят цената", обяви вътрешният министър Абдолрахман Рахмани Фазил чрез държавната телевизия.
Със сигурност ще се противопоставим на насилието, страха и терора, добави той.
Американският президент Доналд Тръмп също зае страна, казвайки, че "потисническите режими не могат да траят вечно".
Говорителят на Белия дом Сара Сандърс пък предупреди: "Дните, в които Америка търсеше друг начин.... свършиха".
Тръмп написа още:
"Големи протести в Иран. Хората най-накрая помъдряха за това как техните пари и богатство се крадат и прахосват за тероризъм. Изглежда като че ри те няма да го търпят повече. САЩ наблюдава много отблизо за нарушаване на човешките права!"
Не се горещете, написа в отговор на Тръмп в Туитър парламентарният директор за международните дела Хосеин Амир-Абдолахян. Безредиците и хаосът са нещо различно от събиранията и мирните протести, свързани с препитанието на хората, допълни той.
След САЩ и Великобритания изрази позицията си. Външният министър Борис Джонсън написа, че следи с тревога събитията в Иран и заяви, че е от жизненоважно значение гражданите да могат да протестират свободно.
Протестите започнаха във втория по големина град Машхад с икономически искания, но бързо се разпростряха в цялата страна - вече с искания срещу ислямската система на управление като цяло, а протестиращите издигнаха плакати с надписи "Смърт за диктатора!". Последваха и контрапротести, включващи студенти от Университета в Техеран.
Общият брой на арестуваните остава неясен, но държавни служители в Арак, град на около 300 км югозападно от Техеран, твърдят, че 80 души са били задържани само за една нощ.
Иранските власти твърдят, че протестите са разпалени от външни сили. Твърдят, че въпросните "външни сили" са с източник Саудитска Арабия и групи, базирани в Европа.
От началото на протестите президентът Хасан Рухани не е правил изявление. Той дойде на власт през 2013 г. с обещания за икономически подем и намаляване на социалното напрежение, но гневът заради високите разходи и 12-процентната безработица оставят усещането у мнозина, че процесите на подобрение текат с твърде бавна скорост. Безработицата е особено висока сред младите хора.