OffNews.bg

Иран ли свали украинския пътнически самолет? Техеран обяви, че допуска международни експерти в разследването

Иран ще разреши на експерти от Украйна, от авиокомпанията "Боинг" от САЩ, на Франция и на Канада да участват в разследването на самолетната катастрофа с украински самолет, съобщават Ройтерс и БТА. Изявлението, направено от ръководителя на иранската авиационна служба Али Абедсадех, идва в контекста на обвинението, че иранска ракета е свалила пътническия самолет погрешка.

Украинският Боинг 737 със 167 души на борда се разби малко след излитането си от летището в Техеран на 8 януари. Всички загинаха: граждани на Иран, Канада, Украйна, Швеция, Великобритания, Афганистан и Германия.

"Разполагаме с данни от много източници за това, че самолетът бе взривен от иранска ракета. Това беше направено погрешка“, заяви канадският премиер Джъстин Трюдо вчера и подчерта, че Канада изисква отговори на въпросите, предизвикани от инцидента и че правителството ще се успокои едва, когато ги получи. Премиерът призова за широко мащабно разследване.

Британският премиер Борис Джонсън твърди същото.

Американски медии също разпространиха тази версия, като се позоваха на източници в Пентагона и разузнавателните служби на САЩ и Ирак. Според източници на Си Би Ес от разузнаването на САЩ, радарите са регистрирали инфрачервени следи от два ракетни пуска, след които е фиксирана експлозията. "Подозирам, че е възможно някой да е извършил грешка", заяви президентът Доналд Тръмп.

"Националното управление за безопасност на транспорта (НУБТ) на САЩ е уведомено и е назначило свой представител за участие в разследването", обяви Али Абедсадех по иранската телевизия.

Разследването ще се ръководи от иранската авиационна служба. Техеран изрази готовност в него да участват и представители на страните, които са изгубили свои граждани в катастрофата.

Иранското външно министерство потвърди, че в разследването ще участват експерти на Боинг, предаде Франс прес. То поднесе съболезнования на семействата на жертвите и прикани Канада и всички други страни, които имат сведения за катастрофата, да ги предоставят на Иран.

По повод твърденията на западни страни, сред които САЩ, Канада и Великобритания, че самолетът е бил свален от иранска ракета, говорителят на иранското правителство Али Рабией изрази съжаление, че някои медии "въодушевено са разпространили информации", които по думите му са били изготвени "по добре познатите методи на психологическата манипулация". Той обвини правителството на САЩ, че използва болката на опечалените семейства "в услуга на интересите си в тази психологическа операция".

НУБТ на САЩ потвърди, че е получило уведомление от иранската служба за гражданска авиация да участва в разследването на катастрофата на украинския самолет.

"Както при всяко разследване, в което участва НУБТ, няма да правим спекулации за причините на катастрофата", се казва в изявление на службата.

Боинг изрази готовност да окаже съдействие на НУБТ при разследването на катастрофата на украинския самолет в Техеран, заяви представителят на Боинг Чарлс Бикърс, цитиран от ТАСС.