OffNews.bg

Иран: десетки убити, хиляди арестувани в риск от изтезания, бойна стрелба по протестиращи

Десетки убити, хиляди арестувани и потушаване с бойни патрони на размириците след смъртта на млада жена в арест. Такава е картината в Иран след 11-дневните масови протести срещу моралната полиция и закона, изискващ жените да покриват косите си с хиджаб или забрадка, провокирани от смъртта на млада жена, арестувана от моралната полиция за нарушаването му.

Според базираната в Норвегия организация Iran Human Rights (IHR) жертвите са най-малко 76 в 14 провинции. Сред убитите са 6 жени и 4 деца. Според държавните медии броят им е 41, вкл. служители на сигурността. National Council of Resistance of Iran твърди, че убитите са 200, арестуваните - 10 000 и че протестите се разпростират в 154 града.

Courageous women and youths have taken to the streets in Tehran and other cities for the 11th day. #IranProtests have expanded to 154 cities. 200 have been killed, 10,000 arrested. I urge the international community to take urgent action to free those detained.#IranRevolution pic.twitter.com/wYj7wRSXBG

— Maryam Rajavi (@Maryam_Rajavi) September 26, 2022

Властите съобщават за над 1200 ареста, включително на 20 журналисти. Задържана е и дъщерята на бившия ирански президент Али Акбар Хашеми Рафсанджани (1989-1997) Фаезех Хашеми.

Рискът от изтезания и малтретиране на протестиращите е сериозен, а използването на бойни патрони срещу тях е международно престъпление - заяви директорът на IHR Махмуд Амири-Могаддам, цитиран от Би Би Си, и призова светът да защити иранския народ. Властите отричат да стрелят с бойни патрони. Но IHR съобщи, че видеозаписите и смъртните актове, с които се е сдобила, потвърждават, че силите за сигурност са стреляли с бойни патрони директно по протестиращите.

Командирът на полицията за борба с масовите безредици в столицата е заснет да казва на хората си да не се колебаят и да се бият с протестиращите, както иранците се бият с нахлуващите иракски сили през 80-те години на миналия век - предава кореспондентът на Би Би Си. А президентът Ебрахим Раиси говори за необходимостта от "предприемане на решителни действия срещу противниците на сигурността и мира в страната".

Службата на ООН за правата на човека заяви, че е силно обезпокоена от насилствената реакция на властите, и ги призова да зачитат правото на мирни протести.

Антиправителствените протести обхванаха десетки градове след смъртта на Махса Амини на 17 септември. 22-годишната кюрдка от северозападния град Сакез е арестувана в столицата Техеран на 13 септември от моралната полиция за предполагаемо нарушение на строгия закон, изискващ от жените да покриват косата си с хиджаб или забрадка. Тя припада, след като е отведена в център за задържане, за да бъде "обучена", и умира в болница след три дни в кома. Полицията твърди, че причината за смъртта е внезапна сърдечна недостатъчност, семейството - че е бита от полицаи.

Видеоклипове от протестите, избухнали след смъртта ѝ, показват жени, които демонстративно изгарят забрадките си на огньове и подстригват косите си на публични места под възгласи "Жени, живот, свобода" и "Смърт на диктатора" - препратка към върховния лидер аятолах Али Хаменей.

Наред с протестите по улиците има и други форми на съпротива. Студентите и преподавателите в повече от 20 университета организираха стачка и напуснаха учебните си зали.

Протести има и в други държави пред иранските посолства, включително у нас, в Гърция, Великобритания, Германия, Швейцария, Аржентина, Бразилия, Канада, Чили и др.