Индия и Пакистан са се договорили за пълно и незабавно прекратяване на огъня. Новината първоначално обяви американският президент Доналд Тръмп, а впоследствие дойде и потвърждението от двете страни.
"След дълга нощ на преговори с посредничеството на Съединените щати, имам удоволствието да обявя, че Индия и Пакистан се договориха за пълно и незабавно прекратяване на огъня. Поздравления за двете страни за проявения здрав разум“, написа Тръмп в публикация в социалната си мрежа.
По-рано тази седмица Индия и Пакистан се атакуваха взаимно с ракети и дронове по спорната им граница в Кашмир.
В съобщение в "Екс" пакистанският външен министър Ишак Дар потвърди, че Пакистан и Индия са приели прекратяване на огъня с незабавен ефект.
Източник от правителството в Делхи заяви, цитиран от Франс прес, че прекратяването на огъня е било договорено пряко между Индия и Пакистан и че двете съседни държави не са планирали да обсъждат нищо друго освен прекратяването на огъня.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че споразумението е постигнато след продължителни преговори между него и вицепрезидента Джей Ди Ванс с премиерите на Индия и Пакистан Нарендра Моди и Шехбаз Шариф, както и с други висши служители, предава БТА.
"Радвам се да съобщя, че правителствата на Индия и Пакистан се съгласиха на незабавно прекратяване на огъня и започване на преговори по широк кръг от въпроси на неутрално място", заяви Рубио в "Екс"
"Приветстваме министър-председателите Моди и Шариф за тяхната мъдрост, благоразумие и държавническо поведение при избора на пътя на мира", добави държавният секретар на САЩ.
По официални данни от двете страни конфронтацията между Идния и Пакистан е отнела живота на около 60 цивилни от сряда насам, съобщава БТА.
Малко по-късно "Ройтерс" предаде, че на територията на индийската част на Кашмир продължават да се чуват експлозии.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2985
3
10.05 2025 в 22:32
А знаят ли Индия и Пакистан за безсънната нощ на Краснов или не? :D
1420
2
10.05 2025 в 22:10
5169
1
10.05 2025 в 19:07
Три тела открити в общежитие в Угърчин
Демографът Магдалена Костова: С раздаване на пари раждаемост не се подобрява
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
СВО идет по плану: ВСУ спря тока в Севастопол
Еньовден е, днес не се работи, хиляди черпят за имен ден
Американският Сенат символично задължи Тръмп да пита Конгреса, ако иска да воюва с Иран
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му