OffNews.bg

Холандският премиер отказа да се извини на Турция

Холандският премиер Марк Рюте отказа да поднесе извинения на Турция от името на правителство. Искането дойде от Турция заради случая, при който властите експулсираха турския министър на семейството и социалната политика Фатма Бетюл Саян Кая.

Напрежението между двете държави ескалира след отказа на Холандия да позволи на външния министър Мевлют Чавушоглу да се включи в митинг в подкрепа на референдума за разширяване на правомощията на турския президент. В резултат турският президент Реджеп Тайип Ердоган предупреди, че Холандия ще си „плати цената“ за действията на холандските власти. 

Холандският премиер изрази надежда, че дипломатическата криза между двете страни ще спадне, съобщава БТА, като се позовава на Франс прес. "Изобщо не може да става въпрос да бъдат поднесени извинения, (турците) би трябвало да направят това за онова, което сториха вчера", каза Рюте пред АФП по време на предизборна агитация в Хага. Той нарече искането на Турция за извинение е "безумно" и подчерта, че не е възможно то да бъде изпълнено.

Холандският премиер определи като неприемливи думите на турския президент, който нарече правителството му "нацистко". Причина за това стана експулсирането на турския министър на семейството и социалната политика Фатма Бетюл Саян Кая, която не се съобрази с искането на холандските власти да не отива в Ротердам.

"Тази страна, както подчерта вчера кметът на Ротердам, е била бомбардирана през Втората световна война от нацистите", припомни Рюте и на свой ред поиска Турция да се извини.

В същото време той подчерта, че "сега е от ключово значение да бъде направен опит за успокояване на събитията", като направи уговорката, че Холандия ще реагира, ако Турция продължи с острата риторика по неин адрес.

В същото време генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд призова за конструктивен диалог за предизборните прояви на турски граждани в европейски страни. "Положението сега вреди на дипломацията и демокрацията", каза Ягланд. "Не можем да позволим ситуацията да се изостря още повече", заяви той.

По думите му всички турски граждани у дома и в чужбина трябва да имат възможности за участие в "отворени, честни и включващи всички обсъждания" за предстоящия референдум за разширяване на правомощията на президента Ердоган.

Според него обаче организирането на кампанийни прояви в чужбина изисква тясно сътрудничество между турските власти и техните чуждестранни колеги и тези събития трябва да протичат в съответствие с националното законодателство.

Междувременно две турски опозиционни партии поискаха преустановяване на дипломатическите отношения с Холандия. На митинг в град Адана лидерът на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу каза, че отношенията между двете страни трябва да бъдат преустановени. "Обръщам се с призив към нашето правителство. Щом като холандската страна не приема наш министър, трябва да преустановим отношенията с тази страна. За нас е неприемливо наши министри да бъдат възпрепятствани, когато отиват в Германия или Холандия", заяви Кълъчдароглу, цитиран от телевизия "Хабертюрк", съобщава БТА. Той допълни, че неговият призив не е свързан с референдума за промени в конституцията, а е "въпрос от национален мащаб".