OffNews.bg

Хиляди севернокорейци работят при нечовешки условия в Китай

Въпреки забраната на Съвета за сигурност на ООН за търговия и обмен на стоки, услуги и валута, които могат да подпомагат развитието на ядрената програма на КНДР, повече от 50 000 севернокорейци са принудени да работят по света и да даряват близо 80% от заплатите си на т.нар. "фонд за лоялност" към държавата. Така изработените в изключително тежки условия пари отиват директно в държавната хазна.

По-голямата част от принудително изпратените в чужбина гастербайтери работят в Китай - близо 20 000 души. Значителна част от тях работят без обезопасителна екипировка по 12 часа на ден, имат най-много един почивен ден в месеца, нямат здравни осигуровки, хранят се по веднъж дневно. Рискът от трудови злополуки е огромен, а при фаталните инциденти не следва нищо.

Източник на Радио Свободна Азия разказа за условията, при които са принудени да работят стотици граждани на КНДР във фабрики, които шият дрехи за световни марки.

Местните компании, които правят това, са много, но източниците на радиото разказват за условията, при които са принудени да работят стотици севернокорейски граждани във фирмите Mei Dao, Miryong и Phoenix Gold.

"Напоследък става все по-честа практика наемането на евтина работна ръка от граничните райони, които много често са експлоатирани от работодателите си, а получават няколко пъти по-малко заплащане от китайските си колеги" - съобщава източникът на радиото. Отгоре на това, около 80% от заплатите им отиват принудително във "фонда за лоялност" към севернокорейския режим, който пък най-често ги използва за разработване на ядрени оръжия и ракети.

Така действителният доход на работниците от Северна Корея възлиза на по-малко от 100 щ. д. месечно, въпреки че официално получават заплати от около 300-400 щ.д, допълва информационната агенция Yonhap.

Тези "официални" заплати пък са няколко пъти по-ниски от заплатите, които взимат китайските им колеги на същите позиции.

"В повечето случаи принудителната удръжка става още преди парите да стигнат до работниците - китайските фирми, които наемат севернокорейската работна ръка, обикновено изплащат голяма част от надниците директно на КНДР" - продължава източникът на Радио Свободна Азия. Финансовите потоци стигат до Пхенян чрез севернокорейските надзорници, наети в китайските фирми или чрез съмнителни финансови операции.

Тази практика се повтаря при почти всички севернокорейци, изпратени да работят по света и да печелят валута за режима на Ким Чен-ун. Страните, за които има данни, че това се случва, са Русия, Китай, Малайзия, Оман, Либия, Нигерия, Алжир, Екваториална Гвинея, Етиопия и дори Полша, въпреки че страната е част от Европейския съюз. Доскоро в тези страни са били изпращани най-вече строителни работници, но заради икономическите санкции и необходимостта от все повече валута, напоследък КНДР изпраща и висококвалифицирани кадри на гурбет - лекари, треньори, IT експерти, военни специалисти и музиканти.