Хакерите от Anonymous Russia с атака срещу сайтовете на президента и правителството на България
„Българското правителство чрез посредници се кани да продаде на Украйна значително количество съветски боеприпаси. „Болгарское правительство, идихе нах*й“ – с такова послание в Телеграм руската хакерска група Anonymous Russia обяви в канала си в Телеграм, че е атакувала сайтовете на президента на България и на българското правителство. Малко по-късно беше обявено и за атака срещу сайта на МВнР.
Според „доказателствения материал“, който руските хакери прилагат, сайтовете на българските институции са били недостъпни или достъпът до тях е бил затруднен от различни точки по света.
"Надявам с, че падането на официалния сайт на президента на България ще бъде достатъчен аргумент за отмяна на доставките" и "Не се пъхай, за да не бъдеш ударен" са две от посланията на хакерите.
Предупреждението към българското МВнР е "Нашата ярост се иразява в терабайти". Към този час от българска територия сайтовете и на трите държавни институции се отварят нормално.
Едновременно с удара по двете български институции, най-малко 5 държавни и финансови сайта в Словакия бяха подложени също на масирана DDOS атака, отговорността за която също поеха от Anonymous Russia. Мотивите за кибер нападението срещу Словакия са подкрепата на Братислава за Украйна и конкретно предаването на Киев на 13 изтребителя МиГ-29.
Според съобщения в словашките медии руската кибераатака е дезактивирала няколко уебсайта на държавни институции и ведомства. Сред тях са Националната банка на Словакия, Парламентът, Министерството на правосъдието, най-добрата словашка банка EximBanka и подгласникът й в банковата класация под номер 2 JtBanka.
Атакувано е било и министерството на отбраната, като едно от отговорните ведомства за предаването на съветските МиГ-ове на Украйна
„За подкрепата на Бандеровската власт в Украйна и предаването на МиГ-29 отправяме предупреждение на Словашката република“, се казва в съобщението от името на Anonymous Russia.
"Очевидно това е атака от тип DDOS. Типично за този тип атака е, че атакуващият изпраща голям брой заявки към сървъра, така, че най-просто казано, той се срива, че, казано по-просто, той се срива. В резултат на това уебсайтовете и интернет услугите не работи", - отбелязва словашкият портал vosveteit.sk.
На 17 март на извънредно онлайн заседание правителството на Словакия реши да прехвърли 13 изтребителя МиГ-29 на Украйна . Първите четири от тях вече са изпратени в Украйна.