Продължават проевропейските протести в Грузия. Снощи хиляди излязоха по улиците за осма поредна вечер. Премиерът Иракли Кобахидзе отказва да се оттегли и се заканва да унищожи опозицията.
Както и предишните нощи, някои от демонстрантите удряха по металните бариери, блокиращи входа на парламента, развяваха знамена на ЕС и надуваха клаксони. Освен в столицата Тбилиси, демонстрации бяха организирани и в други градове, включително Батуми и Кутаиси.
Маскирани полицаи нахлуха в офиси на няколко опозиционни партии и арестуваха опозиционни лидери. Съобщава се за около 300 задържани през последната седмица. Много от арестуваните заявяват, че са били малтретирани в ареста. Опозиционният лидер Ника Гварамия е бит и арестуван в безсъзнание. Друг опозиционен политик - Александър Елисашвили - е бил хоспитализиран, като от партията му твърдят, че е пострадал при побой в ареста.
Премиерът Кобахидзе, който отрича да извършва репресии, се зарече да изкорени опозицията:
"Ще направим всичко необходимо за да изкореним напълно либералния фашизъм в Грузия. Този процес вече започна. Последните събития дават началото на края на този либерал-фашизъм".
Засега няма ясен изход от кризата в страната. Протестите започнаха, след като правителството обяви намерение да спре преговорите за членство в ЕС до 2028 година. Критици обвиняват управляващата партия Грузинска мечта в авторитаризъм и връщане на страната към Русия.
Съединените щати и други страни осъдиха репресиите на Грузия, като Вашингтон заплаши с допълнителни санкции срещу лидерите на страната, съобщи БНР.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2985
2
06.12 2024 в 10:27
И тоя заговори за фашизъм. Картинката е ясна!
7450
1
06.12 2024 в 09:50
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му
Никола Цолов се запътва към Формула 1, пишат испански медии