OffNews.bg

Гръцките власти забраниха плуването край Волос заради тоновете мъртва риба

Официална забрана от Централната пристанищна администрация на Волос за къпане на десетки плажове в района заради проблема с мъртвите риби отпреди няколко дни, съобщи bTV.

Забраната обхваща района от крайния плаж на Агрия на изток до плажа на Агиос Георгиос Кинигас на запад, който включва десетки градски и крайградски плажове в района на Волос. Сред тях са Анаврос, Плакес, Наутикос Омилос, Акти Ксения, Аликес, Агиос Стефанос, Амарилис, Критария, Маратос, Амфанес, където преди това се вееха сини флагове, които сега са свалени.

Сините флагове обозначават плажове, отговарящи на най-високите изисквания за опазване на околната среда и безопасност.

Кметът на Волос, Ахилеас Беос , каза пред медиите на 2 септември, че хората не трябва да плуват в близките брегове на Волос, тъй като резултатите от пробите както от мъртвата риба, така и от водата, все още не са налични.

Повечето мъртви риби са почистени, но за да не заблуждаваме хората, все още има доста мъртви риби на дъното. Там те или ще бъдат изядени от други риби, или ще бъдат почистени от самото море“, каза гръцкият кмет.

От съобщения на властите става ясно, че 90% от мъртвите риби са вече почистени, събрани са над 270 тона.

Кметът също така отправи предизвикателство към областния управител на Тесалия, Куретас, да покаже документа, който ги информира за поставянето на мрежата и отговори на твърдението му, че след 2-3 дни ще бъде безопасно да се къпе в морето.

Ако Куретас наистина вярва, че водите са безопасни, нека самият той влезе пръв, след което и жителите на Волос“, заяви той.

Преди дни от Министерството на околната среда в Гърция обявиха, че рибата е умряла по естествени причини, а не вследствие на отравяне с отпадъчни води или токсин.

Проблемът бил свързан с бурята „Даниел“ през септември миналата година. По думите му бурята е заляла езерото Карла в Тесалия, Централна Гърция, като го е накарала да се разрасне и да се превърне в безопасна и богата екосистема, която е стимулирала размножаването на сладководните риби.

Когато езерото започнало да се връща към естествения си размер в резултат на абсорбция и изпарение, то се е свило, задушавайки необичайно голямата си рибна популация.