Германският парламент гласува резолюция, с която признава македонския език, идентичност и култура
Тази вечер германският Бундестаг ще гласува резолюция, с която недвусмислено признава македонския език, идентичност и култура, казва пред Дойче веле Томас Хакер, депутат от Свободната демократическа партия.
Резолюцията е внесена от парламентарните групи на трите партии в управляващата коалиция - социалдемократите, зелените и либералите.
С тази резолюция Бундестагът иска да насърчи Северна Македония да приложи на практика компромиса с Европейския съюз, постигнат през лятото на 2022 г., обяснява Хакер. Става въпрос за споразумението за вписване на българите в Конституцията.
"Присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз е в интерес на Германия и на Европейския съюз", убеден е Томас Хакер. Той подчертава, че прилагането на компромиса не застрашава македонския език, култура и идентичност.
Депутатът от либералите определя готовността на Северна Македония за евроатлантическата интеграция като безпрецедентна. "Тя служи като модел за целия регион", а "гражданите на страната заслужават нашето признание и голямо уважение", убеден е той.
Процесът на присъединяване не може да продължи по същия начин, смята Хакер. "Ето защо трябва да предложим на Северна Македония и на страните, които сериозно обмислят членство в ЕС, междинни стъпки. Предложението на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за установяване на по-тесни връзки между страните от Западните Балкани с план от четири точки е стъпка в правилната посока", допълва той.
Томас Хакер предупреждава, че надеждите на държавите от Западните Балкани за присъединяване към ЕС няма как да са безкрайни. Затова според него трябва да се направят промени, които да забързат тяхната интеграция.
"Северна Македония е част от европейското семейство и без нея, както и без всички останали държави от Западните Балкани, ЕС не е завършен", обобщава позицията си Хакер.