Германският министър на отбраната Борис Писториус призова европейските държави да подхождат с увереност в отношенията си с правителството на САЩ, предаде ДПА.
"Би било грешка, ако се взираме в Белия дом като заек, вперил поглед в змия. Така бихме изгубили фокуса върху това, което трябва да направим: да станем по-суверенни и по-независими“, каза Писториус в интервю за медийната група Ар Ен Де, цитирана от БТА.
По думите му президентът на САЩ Доналд Тръмп разчита на несигурността и страха, за да постига целите си.
„Онези, които се страхуват, обаче вземат погрешни решения. Затова не бива да допускаме да бъдем сплашвани“, каза германският министър на отбраната, визирайки съпротивата на европейски правителства срещу агресивния натиск на Тръмп Съединените щати да поемат контрол над Гренландия - полуавтономна територия, принадлежаща на Дания.
Писториус подчерта, че САЩ се нуждаят от Европа също толкова, колкото Европа се нуждае от САЩ. По думите му Европа има ключово геостратегическо и геоикономическо значение за Вашингтон.
„Представете си, ако Европа се превърне в сфера на влияние на Русия, в случай че руският президент Владимир Путин успее да изтласка американците оттук или да ги накара да се изтеглят. Тогава САЩ биха се оказали притиснати между Русия и Китай. Това със сигурност не би било в интерес на американците“, заяви той.
v
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2247
4
31.01 2026 в 19:20
-1243
3
31.01 2026 в 19:12
505
2
31.01 2026 в 16:24
16744
1
31.01 2026 в 13:57
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други