Г-7 изолира Тръмп още в първия ден от срещата на върха
Доналд Тръмп беше изолиран още в първия ден на срещата на върха на Г-7 от лидерите на останалите шест най-големи световни икономики, след като поиска връщането на Русия в групата и възстановяването на Г-8.
Русия, изгонена след анексирането на Крим, трябвало да бъде върната, защото "може и да не ви харесва, може и да не е политически коректно, но имаме свят за управляване", според Тръмп, който поиска връщането на Русия "на масата на преговорите". Новоизбраният италиански премиер Джузепе Конте подкрепи Тръмп и написа в Туитър, че е "в интерес на всички" Русия да бъде върната. В отговор германският канцлер Ангела Меркел обяви, че всички лидери от ЕС на срещата са против връщането на Русия, докато няма напредък по въпроса за Крим. Канада също застана срещу предложението.
Говорител на Кремъл също се включи, като обяви, че Русия е по-заинтересована от срещи в друг формат, различен от Г-7. В този момент руският президент Владимир Путин бе в Пекин, където получи медал в знак на приятелството между Русия и Китай от китайския си колега Си Дзинпин.
Търканията заради наложените от администрацията на Тръмп мита за вноса на алуминий и стомана в САЩ също продължават. След среща с френския президент Еманюел Макрон американският му колега заяви, че са разговорите за търговията са ги подложили на малък тест, но че работят по въпроса. От своя страна, Макрон заяви, че се надява всички страни да желаят постигането на споразумение.
Канада нарече митата на САЩ "незаконни", а президентът на Европейския съвет Доналд Туск предупреди, че позицията на Тръмп за търговията, климатичните промени и Иран представляват истинска заплаха.
Ройтерс цитира съветник на френския президент, който казва, че САЩ са се съгласили да започнат търговски преговори с ЕС на техническо ниво през следващите две седмици.
Тръмп си тръгна от двудневната среща на Г-7 в Канада рано и се отправи към Сингапур за знаковата му среща със севернокорейския лидер Ким Чен-ун.
Г-7 обединява най-мощните световни икономики: САЩ, Канада, Великобритания, Франция, Италия, Япония и Германия. Те представляват повече от 60% от световното богатство. Икономическите въпроси са основните в дневния ред на срещата в Ла Малбе в Квебек.