Фотограф засне едно от последните диви племена в джунглата на Амазонка (снимки)
Бразилският фотограф Рикардо Стъкърт засне кадри на на едно от последните диви племена в джунглата на Амазонка, предава "Гардиън".
По време на полет с хеликоптер, опитвайки се да избегнат проливен дъжд, фотографът и спътниците му се озовават над джунглата около река Амазонка, където живее племето.
"Взех камерата и започнах да снимам", каза бразилският фотограф. "Нямах много време да мисля какво се случва."
Той е на път за снимки по книга, върху която работи, когато забелязва елементарна постройка в джунглата на щата Акри, построена от палмови листа. После забелязва и хората от племето.
По време на обратния полет, на 18 декември, решава да направи повече кадри.
Той е силно впечатлен от рисунките по тялото на един от мъжете в племето, които използва като камуфлаж: "Когато е студено, ние слагаме дрехи. Те се изрисуват, за да се предпазят. Трябваше да ги заснема, за да се съхранят."
В бразилските джунгли има около 80 племена, но тяхното съществуване е застрашено от незаконната сеч, трафика на наркотици и мините.
Сред пътниците в хеликоптера е и Хосе Карлос Мирелес - експерт в изучаването на коренното население на страната.
"Понякога малките детайли означават много, а снимките са прекрасен начин да достигнем до тях", каза той.
През 2014 година едно от племената в района - Тксапанауа, прави контакт с цивилизацията. Някой членове на племето са мислили, че хеликоптерът всъщност е нещо магическо, гигантска птица и не са могли да повярват, че вътре може да се возят хора.
По време на своя експедиция през 1988 година Мирелес вижда представители на племето, което Стъкърт заснема, а през 2010 година е в хеликоптер на Би Би Си, когато прави малко снимки с тях, но така и не влиза в контакт.
"Те използват брадви, мачете, тави, но не познават нашия свят", казва Мирелес.
Той предполага, че племето се състои от 300 души, които се хранят с банани, сладки картофи, маниока и фъстъци. Те също така могат да ловуват и са добри рибари.
"Никой не знае името на племето. "Наричаме ги индианците от притоците на река Хумаита. Те никога не са правили контакт с нас, не знаем какъв език говорят, не знаем кои са. За съжаление, не знаем кои са. В деня, в който разберем, те ще започнат да имат проблеми", каза Мирелес.