Ехо от съветската епоха: Руснаците се топят един друг заради Украйна
В последния ден на януари майка води сина си на преглед при педиатъра Надежда Буянова в поликлиника № 140 в северозападната част на Москва. Седемгодишното момче имало проблем с окото.
18-минутният разговор в лекарския кабинет ще промени живота на двете жени и ще вкара 68-годишната докторка в затвора, разказва Ройтерс.
Става дума за донос - засилваща се тенденция руснаци да донасят за свои съграждани за мнението им за войната в Украйна и други предполагаеми политически престъпления. Критиците твърдят, че вълната от доноси помага на правителството на президента Владимир Путин да се справи с инакомислието.
Във видео, записано по време на излизането ѝ от клиниката, майката Анастасия Акиншина обяснява, че е казала на лекаря, че момчето е травмирано, защото баща му е загинал, сражавайки се за Русия в Украйна.
"Знаете ли какво ми каза тя? "Ами, скъпа моя, какво очакваш? Съпругът ви е бил законна мишена на Украйна", имитира гласа на докторката Акиншина.
Борейки се със сълзите си, Акиншина каза, че е повдигнала въпроса за инцидента пред ръководството на болницата и подозира, че планират да го потулят.
"Въпросът е къде мога да се оплача от тази кучка сега, така че да я изгонят от шибаната страна или да я пратят в затвора", пита тя във видеото, което става популярно в социалните мрежи и я вкарва в резонен наказателен процес като основен свидетел на обвинението.
По време на процеса Буянова отрича да е направила коментара. Но въпреки липсата на други пълнолетни свидетели, доносът е достатъчен, за да унищожи 40-годишната ѝ медицинска кариера и живота ѝ.
Лекарката, която е в предварителния арест от април, се яви пред московски съд във вторник с късо подстригана посивяла коса. Тя беше призната за виновна по силата на военновременния закон за цензурата за "публично разпространяване на умишлено невярна информация" за въоръжените сили и осъдена на пет години и половина в наказателна колония.
Буянова е родена в Украйна, но е гражданка на Русия, където живее и работи от три десетилетия. Адвокатът ѝ Оскар Черджиев смята, че Акиншина е злонамерена заради украинския произход на лекарката.
По време на съдебния процес тя е категорична: "Ние сме руснаци. Буянова мрази руснаците. Тя е враждебна към мен, така мисля аз", според стенограма, цитирана от независимия руски сайт Mediazona.
Двама служители на поликлиниката, които са видели Акиншина след консултацията с Буянова, я описват в свидетелските показания като разстроена.
Делото се основава почти изцяло на разказа на Акиншина, заедно с прочетената по време на процеса стенограма от разпита на детето, проведен от служител на службата за сигурност ФСБ. Първоначално Акиншина заяви, че момчето не е било в стаята при коментарите, но по-късно промени версията си, като заяви пред съда, че първоначално е говорила в състояние на шок.
Съдията отхвърля искането на защитата да зададе свои въпроси на детето.
Руската правозащитна група OVD-Info е регистрирала 21 наказателни преследвания по политически мотивирани дела, основани на доноси, от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., посочи адвокатът от групата Ева Левенберг.
Левенберг, която живее в Германия, обясни, че OVD-Info знае за още 175 души с повдигнати административни обвинения на по-ниско ниво за "дискредитиране" на руската армия в резултат на доноси на хора през същия период, а 79 от тях са били глобени.
Министерството на правосъдието на Русия не е отговорило на исканията за коментар за данните или използването на доноси в подкрепа на съдебни преследвания, включително по делото Буянова. Говорителят на Путин Дмитрий Песков заяви, че Кремъл не коментира съдебни решения.
Мръсници и предатели
Путин обяви, че страната се намира в прокси война със Запада и гражданите трябва да помогнат за изкореняването на вътрешните врагове. През март 2022 г., седмици след инвазията, той заявява, че руският народ "винаги ще може да различи истинските патриоти от мършата и предателите и просто ще ги изплюе като комар, който случайно е влетял в устата му".
От началото на войната в Украйна по данни на OVD-Info властите са задържали повече от 20 000 души за различни форми на антивоенни изявления или протести и са започнали наказателни дела срещу 1094 лица.
В новинарските репортажи, съдебните дела и в социалните медии станаха известни примери за съсед, който доносничи за съседа, църковни служители, които доносничат за свещеници, и ученици, които докладват за учители.
За някои сегашната обстановка напомня атмосферата на взаимно недоверие и подозрение по време на съветското комунистическо управление.
Олга Подолска е бивш общински депутат от Тулска област, южно от Москва, която по собствените ѝ думи си е спечелила "досадна" репутация на независим местен политик, готов да се противопостави на властите. В първите часове след нахлуването в Украйна тя поставя подписа си под отворено писмо, в което го определя като "безпрецедентно зверство" и призова гражданите да се обявят против това.
Четири месеца по-късно тя е обект на донесение, в което се иска да бъдат разследвани финансите ѝ, след като е събрала публични дарения, за да плати глоба, свързана с протест през 2020 г. Доносът е подаден под името "Олга Миненкова", но Подолска заяви, че такова лице никога не е било идентифицирано и тя подозира, че самоличността е фалшива.
Следват още публични обвинения срещу нея и съпруга ѝ. Запитана как се е почувствала тогава, Подолска казва, че това я е накарало да си спомни за своя прадядо, екзекутиран при съветския диктатор Йосиф Сталин през 1938 г., след като някой донесъл за него.
"Върна се времето на доносите и "враговете на народа". Разбрах, че ми намекват да напусна страната“, казва Подолска.
Тя напуска през април 2023 г. През септември същата година е включена в публичния списък на Министерството на правосъдието за "чуждестранен агент". За да защити сигурността си, тя моли репортера на Ройтерс да не разкрива къде се намира в момента.
От една отминала епоха
Лекарят Андрей Прокофиев е бил набелязан през 2023 г. от информатор на име Анна Коробкова, която пише до работодателя му с искане да бъде уволнен заради антивоенни коментари. Направил ги е пред чуждестранна медия.
В писмо от миналата година до социолога Александра Архипова, обект на един от нейните доноси, Коробкова заявява, че доносничеството е "в кръвта ѝ", тъй като дядо ѝ е работил в тайната полиция НКВД на Сталин.
Само през първата година Коробкова е изпратила 764 доноса до правителствени агенции, като се е фокусирала върху руснаци, които говорят пред чуждестранни медии. Тя оприличи работата си на "използване на подводници за унищожаване на вражески кораби".
Прокофиев обясни, че не е преследван, тъй като живее в Германия. Но се страхува да се върне в Русия: "Не мисля, че ще успея да изляза от летището. Веднага щяха да започнат наказателно дело".
Прокофиев проявява особен интерес към случая на Буянова, тъй като по времето, когато е живял в Русия, синът му е бил един от нейните пациенти. Той я описва като тих, скромен човек - "възрастна жена от една отминала епоха", която почуквала неловко само с един или два пръста по компютъра си.
Срещу процеса е имало известни възражения. Прокофиев е сред общо 1035 лекари, които изразяват солидарност с Буянова в отворено писмо, като предупреждават, че случаят ще откаже младите хора да се занимават с медицина.
Александър Полупан, лекарят, който стои зад инициативата "Буянова", както и зад писмата в подкрепа на дисиденти, сред които и покойният Алексей Навални, заяви, че поне седем медици са били разпитани от полицията, след като са подписали.
Полупан напуска Русия миналата година, "когато стана ясно, че всеки ден ще бъда арестуван".
Рейчъл Денбър, заместник-директор на отдела за Европа и Централна Азия на базираната в Ню Йорк организация Human Rights Watch, заяви, че преследването на по-възрастен обвиняем от уважавана професия е сигнал, че никой не може да си позволи да се противопостави на официалната линия по отношение на Украйна.
В заключителната си реч по време на делото Буянова се просълзява. Тя моли съда да вземе предвид възрастта ѝ, крехкото ѝ здраве и десетилетията работа.
Поддръжници с тениски, на които е отпечатан скромният образ на Буянова, крещяха "Срам" по време на произнасянето на присъдата.