OffNews.bg

Докараха Даря Трепова в Басманския съд в Москва за мярка за неотклонение

При усилени мерки за сигурност и повишен медиен интерес обвинената за смъртта на военния блогър и прокремълски агитатор Владлен Татарски (Максим Фомин) Даря Трепова беше докарана във вторник следобед в залата на Басманския съд в Москва за определяне на постоянна мярка за неотклонение. Заседанието започна в 17.37 часа българско време, съдия по делото е Валентина Левашова.

Следственият комитет на Руската федерация иска арест за срок от 2 месеца за Трепова, а снощи прокурорите от комитета промениха и квалификацията на деянието, в което е обвинена и вместо за криминално убийство сега Даря ще отговаря за извършването на терористичен акт. Максималната присъда по повдигнатите обвинения е 30 години затвор, въпреки че пропагандистката Маргарита Симонян заяви, че „този парцал жив от затвора няма да излезе“.

Владлен Татарски загина на 2 април вечерта по време на творческа среща в Санкт Петербург, след като гипсов бюст беше взривен дистанционно на една ръка разстояние от него, а 30 души получиха травми и наранявания от различна степен. В понеделник служители на ФСБ и полицията арестуваха заподозряната за убийството жена и започнаха веднага разпитите й.

Във вторник Даря Трепова беше конвоирана от Санкт Петербург в Москва и следобед кацна на летище „Домодедово“.

Междувременно излизат нови подробности от руската версия за покушението, което Кремъл приписва на украинските служби. Според новите детайли младата жена е получила взривоопасния бюст в Москва и го е пренесла до Санкт Петербург, преди да стигне до военния блогър в кафенето. Това пренасяне се квалифицира като придобиване, съхранение и прехвърляне или носене на взривни устройства и автоматично се свързва с член в НК за тероризъм, който предвижда от 10 до 15 години затвор дори да не е извършен взрив и да няма жертви.

Разследващите твърдят, че Трепова им е разказала как е била „вербувана“ да работи за украинците. Тя си живеела обикновен живот, четяла украински телеграм канали, докато не се запознала с някакъв активист, на когото разказала, че е задържана заради участие във антивоенни митинги. По секретен канал й предложили да се прехвърли в Киев и да работи като редактор в един от новинарските сайтове, но преди това трябвало да мине „стаж“ и да покаже, че умее да се бори с руската пропаганда.

Първата й задача била да попадне в книжарница „Листва“ в Москва на среща с Владлен Татарски и да извърши фотоотчет от пребиваването си там със снимка или селфи съвместно с блогъра. Точно по тази среща Владлен Татарски се сетил и за нея и за картичакта, която тя му дала.

Втори път извикали Даря в Москва, където трябвало да й предадат „секретен предмет“. След кореспонденция с поръчителя, Даря се срещнала с таксиметров шофьор, който и предал пратката. Според изданието „Фонтанка“ шофьорът не е имал представа какво предава и какво прави. Самоделното взривно устройство е било поръчано по Телеграм и предадено на шофьора.

Следващата задача била да отиде на творческата вечер на Татарски на 2 април. Не получила подробни указания, казали й само да даде бюста на Тартарски, да каже няколко думи за героизма на бойците от „Вагнер“, а останалото ще свършат „те“. Поръчителите купили на Даря билет от Пулково до Узбекистан, откъдето трябвало да я прехвърлят до Украйна. Даря не знаела за бомбата, но се досещала, че там има нещо лошо. Трепова не напуснала кафенето, въпреки различните слухове за това, нещо повече, седнала недалеч от Татарски, от което може да се направи извод, че може и да не е знаела за взрива в статуетката.

Гипсовата скулптура била взривена дистанционно, в нея е имало механизъм със сим карта. След излизането си от кафенето, вече разбрала, че е станало нещо, Даря Трепова започнала да пише СМС на поръчителя, но никой не й отговорил. Пропаднал и планът за евакуацията й през Пулково и се наложило да се крие в квартирата си, където била задържана на 3 април сутринта. При ареста й крещяла, че е натопена.