Дневниците на Айнщайн разкриват, че е бил расист и ксенофоб
Публикуваните наскоро пътни дневници на Алберт Айнщайн разкриват, че великият физик е имал расистки и ксенофобски убеждения.
Дневниците са писани между октомври 1922 и март 1923 г. по време на пътуване в Азия и Близкия Изток. В тях ученият прави негативни обобщения - например нарича китайците "трудолюбиви, мръсни и тъпи".
Години по-късно Айнщайн ще стане защитник на правата на човека в САЩ и ще наречe расизма "болест на белите хора", коментира Би Би Си. Бидейки с еврейски произход, усетил влиянието на антисемитизма, той дълбоко симпатизира на цветнокожите в САЩ. Имал навика често да се разхожда в кварталите с афроамериканци в сегрегирания Принстън, Ню Джърси, където живее, след като напуска Германия. Сядал на стълбите пред къщите, говорел с хората и черпел с бонбони децата им, припомня научният сайт Science Alert.
Пътните дневници излизат за пръв път в отделна книга и са издадени от университетското издателство на "Принстън".
Айнщайн започнал пътуването си от Испания и се отправил към Близкия Изток, а после през Шри Ланка (тогава Цейлон) се отправил към Китай и Япония.
Той описва пристигането си на пристанище "Порт Саид" в Египет, където "левантинци във всякакви нюанси, сякаш изсипани от ада" се качили на неговия кораб, предлагайки стоки.
Описва и времето, прекарано в Цейлон, а за хората там пише: "Живеят в страхотна мръсотия и голяма смрад направо на земята, правят малко и се нуждаят от малко."
Но най не му допадат китайците. Според статия на в. "Гардиан" за дневниците, физикът описал китайските деца като "бездуховни и тъпи". Казва, че ще е жалко, "ако тези китайци изместят другите раси". Нарича още китайците "особена стадоподобна нация" и "по-скоро автомати, отколкото хора". Добавя, че мъжете и жените в страната не се различават много и се чуди защо мъжете не могат да се защитят от "фаталното привличане" на китайките.
По-благосклонно се изказва за японците. "Средностатистическият японец не създава проблеми, безличен е, изпълнява с удоволствие социалната си функция, която ,му се е паднала не по избор, но се гордее със своята общност и нация. Изоставянето на традициите в полза на европейските не подкопава националната му гордост."
Японските жени му се сторили "украсени и учудени", чернооки, с черни коси, с широки глави забързани.