Датският външен министър: Не ни харесва тонът на Ди Ванс

OFFNews 29 March 2025 в 17:09 5428 5
демонстрация

Снимка БТА/АП

Демонстрация в подкрепа на Гренландия и гренландския народ пред представителството на острова в Копенхаген, Дания, 28 март 2025 г.

Външният министър на Дания Ларс Льоке Расмусен днес разкритикува „тона“ на твърденията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, че Копенхаген „не е инвестирал достатъчно“ в Гренландия по време на неговата визита на стратегическия и богат на ресурси остров, предаде Франс прес.

„Отворени сме за критики, но ако мога да бъда напълно честен, не ни харесва тона, с който те са отправени“, каза в публикувано в "X" видео външният министър Расмусен.

Той допълни, че това не е начинът, по който се водят разговори между близки съюзници, за каквито той все още смята Дания и САЩ.

Ванс направи коментарите си по време на пътуване до военната база „Питуфик“ в северозападната част на Гренландия, което се разглежда от Копенхаген и Нук като провокация.

Пред военните в базата той каза, че Дания „не е свършила добра работа за народа на Гренландия“. Посещението на вицепрезидента на САЩ бе възприето и от Копенхаген, и от гренландската столица Нук като провокация.

„Вие не сте инвестирали достатъчно в народа на Гренландия и не сте инвестирали достатъчно в структурата на сигурността на тази невероятна красива земя“, добави Ванс.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп на няколко пъти казва, че САЩ се нуждаят от големия арктически остров по причини, свързани с националната и международната им сигурност, и отказа да изключи вероятността за използване на военна сила, за да си го осигури.

„Не говорим за мир за Съединените щати. Говорим за световен мир. Говорим за международна сигурност“, заяви вчера Тръмп пред репортери в Белия дом.

На въпрос за евентуалното използване на войски Ванс отговори, че американската администрация не смята, че това „някога ще се наложи“.

„Смятаме, че това има смисъл, и тъй като смятаме, че народът на Гренландия е разумен и добър, смятаме, че ще успеем да сключим сделка в стила на Доналд Тръмп, за да гарантираме сигурността на тази територия, но и на Съединените американски щати“, каза Ванс.

Министър-председателката на Дания Мете Фредериксен каза в отговор на думите на Ванс, че в продължение на години Дания е подкрепяла „американците в много трудни ситуации“, визирайки разполагането на датски военни, редом с американските, на бойното поле в Ирак и Афганистан.

„Мнението на вицепрезидента Ванс относно Дания не е съвсем вярно“, каза тя.

Ванс беше придружен по време на визитата си от съпругата си Уша, съветника по националната сигурност Майк Уолц, министъра на енергетиката Крис Райт, сенатора от щата Юта Майк Лий и бившата съветничка по националната сигурност Джулия Нешейуат – съпруга на Уолц.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    12392

    5

    Анализи

    29.03 2025 в 21:08

    За клоуните на перчема е необходим груб и твърд език за да осъзнаят къде се намират. Те са прости а простака разбира само от шут и бойкот на всичко американско докато им дойде акъла.

    2985

    4

    Джендо Джедев

    29.03 2025 в 20:42

    GB,

    Какво друго да очакваш от едно селско момче с малък мозък, но голяма уста и всички характеристики на добре дресирана немска овчарка, оказало се в голямата политика поради последните си две "качества"?

    6784

    3

    GB

    29.03 2025 в 20:30

    1) не показва благодарност към Гренландия за базата.

    2) липса на уважение към Гренландия. Не носи костюм.

    3) държи назидателен тон към Дания, кара се... като ефрейтор от Корпуса на морските пехотинци.

    4) липса на уважение към Корпуса на морските пехотинци. На обяд вътре с шапка. Пред пехотинците! Умопомрачително!

    И т.н.

    -1043

    2

    Октим

    29.03 2025 в 17:37

    За такива изроди като ванс, тръмп и много други посрещането и изпращането трябва да отговаря на средновековието, а по-точно с камъни по празните им глави!

    2985

    1

    Джендо Джедев

    29.03 2025 в 17:22

    Такава чалгаджийска простащина в Америка нямаше дори и по времето на Буш младши. А тия не само са простаци, ами са и зли простаци. "Сделка в стила на Доналд Тръмп"... Хахахахахахахаха!