OffNews.bg

Датчаните се чудят как да реагират на заплахата на Тръмп за Гренландия

Мрачното януарско време в Копенхаген съвпада с настроението сред датските политици и бизнес след изказването на Доналд Тръмп за Гренландия.

"Приемаме тази ситуация много, много сериозно", каза външният министър Ларс Льоке Расмусен по повод заплахите на Доналд Тръмп да придобие Гренландия и да накаже Дания с високи мита, ако тя застане на пътя му, цитиран от Би Би Си.

Но добави, че правителството "няма никаква амбиция да нажежава някаква словесна война".

Министър-председателят Мете Фредериксен омаловажи предположението на Тръмп, че САЩ може да използват военна сила, за да завладеят Гренландия.

"Фантазията ми е бедна да си представя, че някога ще се стигне до това", каза тя пред датската телевизия.

И Ларс Сандал Соренсен, главен изпълнителен директор на датската индустрия, посочи, че има "всички основания да останем спокойни... никой няма интерес от търговска война".

Но зад кулисите в Копенхаген през цялата седмица се провеждат набързо организирани срещи на високо равнище, което е отражение на шока, предизвикан от изказването на следващия президент на САЩ.

В сряда премиерът на Гренландия Муте Егеде отлетя за среща с премиера и с крал Фредерик X.

А в четвъртък вечерта партийни лидери от целия политически спектър се събраха на извънредна среща по кризата с Мете Фредериксен в датския парламент.

Изправена пред това, което мнозина в Дания наричат провокация на Тръмп, Фредериксен се опита да наложи помирителен тон, като многократно спомена САЩ като "най-близкия партньор на Дания". Тя добави, че е "съвсем естествено" САЩ да се занимават с Арктика и Гренландия.

Въпреки това добави, че всяко решение за бъдещето на Гренландия трябва да бъде взето единствено от нейния народ: "Гренландия принадлежи на гренландците... и самите гренландци са тези, които трябва да определят бъдещето си".

За нейния предпазлив подход има причини. От една страна, Фредериксен иска да избегне изостряне на тона. Тя вече се е опарила и преди, през 2019 г., когато Тръмп отмени пътуване до Дания, след като тя заяви, че предложението му да купи Гренландия е "абсурдно".

"Тогава той имаше само една година зад гърба си на поста, след което нещата се нормализираха. Но може би това е новото нормално състояние", коментира ветеранът политически журналист Ерик Холщайн.

Коментарите на Фредериксен обаче говорят и за решимостта на Дания да не се намесва във вътрешните работи на Гренландия - автономна територия със собствен парламент, чието население все повече клони към независимост.

"Тя трябваше да бъде много по-ясна, като отхвърли идеята. Това неуважение от страна на бъдещия президент на САЩ към много, много лоялни съюзници и приятели е недопустимо", заяви опозиционният депутат Расмус Ярлов, макар да призна, че тонът на Тръмп е "изненадал всички".

Консервативният депутат смята, че изказването на Фредериксен, че "само Гренландия... може да реши и определи бъдещето на Гренландия", оказва твърде голям натиск върху жителите на острова.

"Щеше да е разумно и умно да застане зад Гренландия и просто ясно да заяви, че Дания не иска (поглъща от страна на САЩ)", допълни той.

Въпросът за Гренландия е деликатен за Дания, чийто министър-председател съвсем наскоро официално се извини за това, че е ръководил социален експеримент през 50-те години на миналия век, при който инуитски деца са били извеждани от семействата им, за да бъдат превъзпитани като "примерни датчани".

Миналата седмица лидерът на Гренландия заяви, че територията трябва да се освободи от "оковите на колониализма". Той се възползва от нарастващите националистически настроения, подхранвани от интереса на по-младите поколения в Гренландия към културата и историята на коренното население инуити.

Сега повечето коментатори очакват успешен референдум за независимост в близко бъдеще. Макар че за мнозина това би било победа, то може да доведе и до нови проблеми, тъй като 60% от икономиката на Гренландия зависи от Дания.

Една независима Гренландия "ще трябва да направи избор", казва Карстен Хонге. Депутатът от Зелената левица се опасява, че предпочитаният от него вариант за нов пакт от типа на Британската общност, "основан на равенство и демокрация", е малко вероятно да се случи.

От парламентарния си кабинет, украсен със стихове и рисунки на сцени от живота на инуитите, Хонге изтъкна, че Гренландия трябва да реши "доколко цени независимостта". Тя може да скъса връзките си с Дания и да се обърне към САЩ, каза Хонге, "но ако цениш независимостта, това няма смисъл".

Депутатът от опозицията Ярлов твърди, че макар да няма смисъл да се принуждава Гренландия да бъде част от Дания, "тя вече е много близо до това да бъде независима държава".

Нейната столица Нуук се управлява самостоятелно, но разчита на Копенхаген за управлението на валутата, външните отношения и отбраната - както и на значителни субсидии.

"Днес Гренландия е по-независима, отколкото Дания от ЕС. Затова се надявам да обмислят нещата", добави Ярлов. 

Тъй като Мете Фредериксен има нелеката задача да отговори твърдо, като същевременно не обиди Гренландия или САЩ, най-острото опровержение на коментарите на Тръмп досега дойде извън Дания.

Принципът за неприкосновеност на границите "важи за всяка държава... без значение дали е много малка или много силна", предупреди германският канцлер Олаф Шолц, а френският външен министър Жан-Ноел Баро изтъкна, че ЕС няма да позволи на други държави да "атакуват суверенните му граници".

Коментарите им издават дълбоката загриженост в ЕС за това как да се справи с предстоящото президентство на Тръмп.

"Това е много сериозно не само за Гренландия и Дания - то е сериозно за целия свят и за Европа като цяло. Представете си един свят, пред който може да се изправим само след няколко седмици - в който не съществуват международни споразумения. Това ще разтърси всичко и Дания ще бъде само малка част от него", заяви депутатът Карстен Хонге.

По подобен начин от дълбока нервност бе обхванат и датският търговски сектор заради намерението на Тръмп да обложи Дания с много високи мита, ако откаже да предаде Гренландия на САЩ.

Проучване на датската индустрия за 2024 г. показа, че БВП на Дания ще спадне с три пункта, ако САЩ наложат 10% мита върху вноса от ЕС в САЩ като част от глобална търговска война.

Отделянето на датските продукти от потока стоки от ЕС би било почти невъзможно за САЩ и почти сигурно би довело до ответни мерки от страна на ЕС. Но професионалистите от търговския бранш не рискуват и в Дания, както и на други места на континента, се изразходват огромни вътрешни ресурси за планиране на потенциалните резултати от втория мандат на Доналд Тръмп в Белия дом.

С наближаването на встъпването му в длъжност датчаните се подготвят по възможно най-добрия начин да издържат на бурята. Съществува предпазлива надежда, че новоизбраният президент скоро ще може да пренасочи вниманието си към оплаквания към други партньори от ЕС и че въпросът за Гренландия може да бъде временно отложен.

Но безпокойството, предизвикано от отказа на Тръмп да изключи военна намеса за завземане на Гренландия, остава.

Карстен Хонге заяви, че Дания ще трябва да изтърпи каквото и решение да вземат САЩ.

"Те просто трябва да изпратят малък боен кораб, който да пътува по крайбрежието на Гренландия и да изпрати учтиво писмо до Дания. Последното изречение ще бъде: Е, Дания, какво ще правиш по въпроса? Това е новата реалност по отношение на Тръмп", каза той, само отчасти на шега.