OffNews.bg

Читатели на "Ал Джазира" масово се радват на атентата в Лондон (снимки)

Вчера в центъра на Лондон по време на терористично нападение, извършено от 52-годишния Халид Масуд, загинаха петима души, а четиредесет други бяха ранени.

Западното общество и социалните мрежи отново бяха залети от вълна гняв, мъка и състрадание, като под видеата и публикациите във Фейсбук доминираха т.нар. гневни и разплакани емотикони, които се ползват за да изразят дадена реакция към споделена новина, снимка и прочие.

Все повече хора обаче изтъкват реакцията в редица арабски страници, включително и в тази на "Ал Джазира", най-голямата в света мюсюлманска медия.

Там преобладаващата реакция на случилото се в Лондон е харесване. И докато "лайкът" може наистина да означава много неща, сред които харесване на смисъла на новината, харесване на самата публикация, отчитане труда на журналистите, проява на заинтересованост и т.н., то емотиконите на сърчица и смеещи се човечета са доста еднозначни.

На тази снимка може да се види, че реагиралите със сърчице са повече от 700 души.

Подобни реакции се срещат само в арабската версия на "Ал Джазира", като в нейния английски вариант те липсват. От медията веднага публикуваха статия по въпроса, в която се опитват да обяснят защо много техни читатели оценяват с харесване, сърчице или смях случилото се в Лондон, но без задоволителен отговор. Те дори посочват, че по време на живите излъчвания на BBC, CNN и Sky News също е било пълно с реакции със сърчица и смях. И дават линкове към тях.

Примерите на арабската медия обаче работят срещу тях, както е видимо именно от линковете, които те сами представят. По-горе може да видите скрийншот от записа на живото излъчване на "Ал Джазира", направен към 18:00 часа българско време на 23 март. По-долу е приложеа снимка от записа на BBC, направена по същото време. Ето и хиперлинкове на записите на CNN и Sky News.

Реакциите на хората под записа на живото излъчване на BBC във Фейсбук.

Нито един читател на въпросните западни медии не е реагирал със сърчице или смях под публикациите им за терористичното нападение в Лондон. Напротив, там доминират плачещите и гневни емотикони. Обратното се случва в записа на "Ал Джазира", където няма нито един гневен или плачещ емотикон.

Ето и още няколко скрийншота от различни Фейсбук публикации на "Ал Джазира", касаещи терористичното нападение в Лондон, осеяни със смеещи се личица и сърчица:





Често под тях се срещат коментари, че за терористични нападения и въздушни удари, убили десетки и стотици в Близкия изток, никой в медиите не скърби, но за Запада всеки пише. Повечето коментари под публикациите наистина са съчувствени спрямо британците и осъждат атаката на мюсюлманина, а непочтителни или омразни коментари почти не се срещат, но те може да се цензурират или трият от модераторите на страниците, докато реакциите на хората не могат.

От "Ал Джазира" отбелязват, че зад един емотикон с харесване, смях или сърчице може да стоят всякакви емоции и намерения и не е редно да се заключва, че техните читатели и мюсюлманският свят като цяло желаят злото на Европа и се радват на терористичния атентат. Оттам дори отбелязват, че един Фейсбук профил, независимо какво пише в него, не е надеждно свидетелство за религиозната принадлежност на неговия ползвател и няма гаранция, че хората, реагирали със сърчице или смях, са мюсюлмани.

Въпреки това много хора от Европа и САЩ отбелязват, че в западни медии не се срещат подобни радостни реакции и това значи, че със сигурност поне част, макар и малка, от читателите на "Ал Джазира", са доволни от нападението в британската столица, независимо от опитите на арабската медия да ни убеди в противното.