Часове преди Великденското примирие: Руска атака в Одеса уби двама души

OFFNews 11 April 2026 в 08:48 2016 3
Сграда в Одеса гори, Украинская правда

Снимка Украинская правда

Сграда в Одеса гори

Двама души загинаха тази нощ при руска атака срещу Одеса, съобщи началникът на градската военна администрация Сергий Лисак.

Нападението е извършено броени часове преди влизането в сила на временно примирие заради отбелязването на православния Великден, посочва Франс прес.

Има и двама ранени, които са в болница. Нанесени са значителни щети на гражданска инфраструктура, включително жилищни сгради, университетско общежитие и детска градина, уточни Лисак.

"Врагът атакува града с дронове. В един от районите е поразено жилище. Ситуацията се изяснява. Въздушната тревога продължава. До обявяване на отбой останете на безопасно място", призова той, цитиран от агенция УНИАН.

Кореспондент на УНИАН съобщи, че Одеса е била атакувана на няколко вълни. Цитирани от агенцията мониторингови канали посочват, че множество безпилотни апарати са летели към града откъм Черно море.

Междувременно Укринформ съобщи за 23-ма ранени в резултат на руски удари в Сумска област през последното денонощие. Агенцията се позовава на данни на полицията. Според нея руските сили са нанесли 33 удара по 23 селища в областта.

Украинските военновъздушни сили съобщиха, че в нощта срещу петък Русия е изпратила 128 дрона срещу съседката си.

Кремъл обяви 32-часово примирие, което започва в 16 ч. местно време (13 ч. по Гринуич) днес и ще трае до края на деня утре.

"На министъра на отбраната Руската федерация Андрей Белоусов и на началника на Генералния щаб на Въоръжените сили Валерий Герасимов са дадени указания за този период да спрат бойните действия по всички направления. На войските е наредено да бъдат готови да пресекат възможни провокации от страна на противника, както и всякакви негови агресивни действия", съобщи в четвъртък пресслужбата на руското президентство.

Малко след това украинският президент Володимир Зеленски каза, че страната му е готова да спазва временното примирие и припомни, че Киев е предложил спиране на бойните действия за Великденските празници.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2985

    3

    Джендо Джедев

    11.04 2026 в 18:12

    Примирие с орки - безалкохолна бира!

    5169

    2

    Mateevk

    11.04 2026 в 09:01

    А ако дроновете са изстреляни в 15:59 часа и ударят няколко часа по-късно, това как ще се води? Знам отговора - ако дроновете са руски, няма да е нарушение на примирието, понеже са изстреляни преди влизането му в сила, но ако са украински, ще бъде грубо нарушение. провокация и т.н. на киевския режим. Въобще хубава работа, ама руска!

    3028

    1

    Valioka

    11.04 2026 в 08:52

    Някой да е очаквал друго... Няма да се учудя ако и по време на примирието има бомбандировки. Да пожелаем успех на унгарците!
     
    X

    Българското оръжие за Украйна