Бременни полякини принудени да пътуват в чужбина за аборт
Бременни полякини, искащи да направят аборт, са принудени да пътуват в чужбина всяка година за процедурата.
Причината е, че законодателството на Полша е едно от най-строгите в Европа.
Абортите в страната са позволени само в три случая - ако жената е изнасилена, ако животът й е в опасност или ако детето е с тежко увреждане.
Дори в тези случаи много бременни полякини не получават помощ, каза Кристина Кацпура, директор на варшавската организация "Сдружение в защита на правата на жените и за семейно планиране", цитирана от БТА.
Според полските власти в страната се извършват ежегодно 1000 аборта.
Полски лекари често отказват да направят аборт, като се позовават на правото си да решават по съвест как да постъпят и заявяват, че абортът е неприемлив за тях от морална гледна точка. Подобна е ситуацията и при изписването на противозачатъчни.
Страхът да не те разследват или да не станеш мишена на протести на противници на абортите е толкова голям сред полските лекари, че много от тях отказват да извършват тази процедура, заяви пред "Нюзуик Полска" местен гинеколог.
В резултат на това много полякини са принудени да пътуват в чужбина за процедурата. За да си позволят процедурата, много от тях дават последните си пари. Други, които не могат да си позволят да пътуват в чужбина за аборт, прибягват до домашни методи и така застрашават живота си. Това се отнася особено за по-бедните жени, живеещи в селските райони.
"За да абортира, жена вкарала тел през вагината до матката. После вдигнала температура 40 градуса и получила остри коремни болки. Посъветвах я веднага да отиде в болница. След това повече не се свърза с мен. Не знам дали е жива", казва завеждащият отделението по гинекология в североизточния германски град Пренцлау Януш Руджински.
Доктор Руджински, който практикува в Германия от началото на 80-те години, а преди това е работил в Полша и Швеция, консултира между 20 и 25 полякини всяка седмица в клиниката в Пренцлау.
"Всяка жена има право на личен избор, да може да решава за себе си и за тялото си. Но в Полша те са лишени от него", подчерта той.
Полското правителство, което има голяма подкрепа сред консервативните избиратели и е тясно свързано с Католическата църква, искаше да затегне още повече законодателния режим миналата година. Планираната забрана дори предвиждаше затвор за майки и лекари за прекратяване на бременност.
Десетки хиляди полякини протестираха срещу забраната и правителството беше принудено да отстъпи.
Управляващата в Полша партия "Право и справедливост" (ПиС) обаче отново възнамерява да ограничи репродуктивните права на жените. Според плановете на националконсервативната партия противозачатъчната таблетка, наричана популярно хапчето "за следващата сутрин", която в момента се продава свободно, вече ще е достъпно само с рецепта.
Противно на лекарското становище някои полски политици и духовници определят тази таблетка не като спешна контрацепция след секс без предпазни средства, а като средство за аборт.
"Това хапче не лекува, така че не е хапче, което те прави здрав, а хапче, което убива", каза политикът от ПиС Марек Суски.
Полският министър на здравеопазването Константи Радживил, лекар по професия, заяви в интервю за радио, че не би предписал спешна контрацепция дори на жена, която е била изнасилена.