Берлин потвърди: Не сте готови за Шенген
Германия има все по-големи съмнения относно бързото приемане на България и Румъния в Шенген.
Това заяви германският министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих пред изданието "Хамбургер абендблат".
"Предложеното премахване на границите първо на летищата и пристанищата може да бъде отложено", посочва германският министър.
По думите му ще мине още дълго време преди да бъдат отворени и сухопътните граници.
Фридрих отбелязва, че за съжаление развитието в България не отговаря на очакванията.
Германският вътрешен министър посочва, че има опасения във връзка с политическата ситуация в Румъния.
„Това е важно както за Шенгенската зона, така и за вътрешната архитектура на една конституционна държава”, заяви Фридрих.
Миналата седмица Ханс-Петер Фридрих отново заяви, че България и Румъния не са готови за Шенген.
Пред в. „Райнише пост“ той каза, че в момента е изключено отварянето на границите за България и Румъния.
Въпреки това българският президент Росен Плевнелиев заяви, че българските институции нямат официална информация за промяна на мнението на Германия по въпроса и той остава оптимист, че България ще получи позитивна оценка.
Коментарът на Фридрих е в контраст с позицията на председателя на ЕС Херман ван Ромпой, който доде надежди за по-скорошното ни приемане в Шенген. По време на посещението си в София той заяви, че „през септември ще намерим решение".
Шенгенското споразумение е договор между държави от Европа за премахване на граничния контрол на вътрешните граници и за единна визова система. Подписано е на 14 юни 1985 г. на борда на кораба „Принцеса Мария-Астрид”, в люксембургския град Шенген, който се намира на границата с Франция и Германия.
В споразумението участват общо 25 държави: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Естония, Исландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Норвегия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Чехия, Швейцария и Швеция