Бангладеш възобнови достъпа до интернет, след като студентите преустановиха протестите си
Интернет услугите в Бангладеш са възобновени, след като студентите прекратиха протестите срещу реформите на квотната система. По време на демонстрациите загинаха близо 150 души, предаде Ройтерс.
Сблъсъците избухнаха през юни, когато Върховният съд въведе квота за работните места в държавна администрация. Недоволството започна в университети и колежи, но прерасна в общонацонални протести, в които хиляди бяха ранени, след като службите за сигурност въведоха мерки, включващи полицейски час, военно патрулиране по улиците и ограничение на интернет, за да се овладее насилието.
„Основните ни искания за разумни реформи в квотата за работни места в държавна администрация бяха изпълнени“, каза във видеосъобщение от полицейски участък студентския координатор Нахид Ислам, който призова образователните институции отново да отворят врати.
"Широколентовата и мобилната интернет връзка е възстановена и напълно функционираща", обяви вчера външното министерство и допълни, че останалите форми на общуване, включително наземни и мобилни телекомуникации, са работели по време на протестите.
"Правителството би желало да увери всички международни партньори, че общата ситуация се връща към нормално, благодарение на подходящите мерки, взети навреме от правителството и от хората", добави министерството.
Студентите прекратиха протестите си, след като на 21 юни Върховният съд отмени повечето квоти, като по този начин 93% от назначаването на работни места в държавната администрация ще се определя по заслуги.
Сред критиците на използването на сила за овладяване на протестите бяха ООН, международни правозащитни групи, САЩ и Великобритания, като същевременно призоваха Дака да уважи правото на мирни протести.
Правозащитници и критици казаха, че министър-председателката Шейх Хасина Вазед е станала все по-авторитарна през петнайсетте си години на власт, белязани от масови арести на политически противници и активисти, безследно изчезнали и извънсъдебни убийства. Хасина Вазед отрича тези обвинения.