Апокалипсис в Южна Америка: моргите са препълнени
„Къде се проявява коронавирусът в Латинска Америка?” – задала въпрос организацията „Съвет на Америка” (Council of the Americas) и сама си отговорила: „Навсякъде”.
Откакто в края на февруари в Бразилия е регистриран първият случай в Сао Пауло, епидемията бързо се разпространи в региона.
Според германския седмичник Focus, добра представа за кризата дава ситуацията в еквадорския пристанищен град Гуаякил с 2,7 млн жители. Шокиращи кадри показват как труповете лежат направо по улиците: някои са в картонени кутии или в шперплатови сандъци, съвсем малко са в ковчези.
На едно видео се вижда как семейство изгаря труп на починал от коронавирус, защото е силно разложен. Мнозина самостоятелно извозват умрелите в морги, тъй като погребалните кантори не успяват да се справят.
Късно вечерта специално подразделение събира труповете. То прибрало 771 умрели от домовете им и още 631 от болници, чиито морги вече са препълнени – разказва шефът на подразделението Хорхе Уатед в Туитър. По данни на властите в Гуяакил са регистрирани 4000 от всичките 7500 заразени в Еквадор, при това се предполага, че властите силно намаляват броя.
Катастрофална е ситуацията и в другите части на страната. Според съобщение на радио NTV, заразени са 1600 служители в болници, лекари и медицински сестри. Отначало хората се опитали да бягат в съседно Перу, но сега границите са блокирани.
Спряно е излизането в Хаити, Панама, Колумбия, Салвадор и Хондурас. В Мексико правителството препоръчало на гражданите да се откажат от социални контакти – досега са регистрирани 300 смъртни случая, официално са заразени 4660 души.
Най-силно от Covid-19 страда Бразилия, пише Focus. Там са регистрирани над 23 хиляди заразени от вируса, като 1230 вече са починали. Ситуацията се обяснява с хаотичната политика на правителството. Президентът Жаир Болсонару дълго време подценявал опасността от вируса, независимо от предупрежденията на здравния министър.
Вирусът проникнал и в бедните квартали на Рио де Жанейро. Там наркобандите взели в свои ръце ситуацията и въвели режим на самоизолация. Здравният министър Мандета заявил, че е готов да си сътрудничи с бандитите в борбата с вируса, защото по негови признания в тези квартали държавата „често отсъства”.
Според Focus, в други страни от Латинска Америка положението не е така драматично, но то се дължи на отчаяната им борба с епидемията. В Аржентина официално са регистрирани 2200 заразени с коронавирус, а 95 души са починали. В Чили (7200 заразени и 80 починали) нощем действа комендантски час.
Много венецуелци избягали в Колумбия, но загубили работа поради въведените карантинни мерки и сега се връщат пеш в родината си, изминавайки стотици километри.
Вместо въвеждане на режим за самоизолация правителството на Никарагуа организирало празници по случай Пасха, с цел да привлече туристи. Не са затворени училищата и не е ограничен общественият живот.