OffNews.bg

7 приоритета на кандидата за президент Камала Харис

Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис даде първото си интервю като кандидат-президент на Демократическата партия.

Интервюто бе за Си Ен Ен и Харис обеща първи приоритет за нейното управление да бъде всички американци да имат икономически възможности. Тя защити променените си позиции по няколко ключови политики и обеща да продължи да подкрепя Израел. В същото време избягваше да конкретизира бъдещите си политики.

Харис все още не е публикувала цялостната си предизборна програма, но Би Би Си резюмира какви са нейните позиции по десет водещи теми. Те са събрани на база интервюто, предишни публични изяви и действията ѝ в като вицепрезидент, сенатор и прокурор.

Демократката води пред републиканеца Доналд Тръмп с 45% на 41% в най-новото, оповестено вчера социологическо проучване на Ройтерс/Ипсос преди президентските избори в САЩ през ноември.

Икономика

Като сенатор Харис се застъпва за редица прогресивни политики, включително за платен семеен отпуск, достъпни жилища и безплатно обучение за семейства с ниски и средни доходи.

Като вицепрезидент тя подкрепя Джо Байдън в приемането на важни икономически закони, които включваха големи инвестиции в инфраструктурата и зелената енергия.

Тъй като инфлацията и високите лихвени проценти продължават да притесняват бюджета на американските домакинства, социологическите проучвания показват, че икономиката продължава да е на първо място за много избиратели.
До момента Харис е публикувала своя икономически план, включващ ипотечна помощ за купувачите на първо жилище, данъчен кредит за родителите на новородени деца и забрани за надуване на цените в магазините за хранителни стоки, за да се подпомогне борбата с инфлацията.

В речта си при приемането на номинацията тя заяви, че плановете ѝ ще създадат „икономика на възможностите, в която всеки има шанс да се конкурира и да успее“.

Имиграция

Позицията на Харис по отношение на границата се променя с течение на времето. През 2020 г., докато водеше кампания за президентската номинация на Демократическата партия, тя заемаше доста прогресивни позиции - например обещаваше да закрие центровете за задържане на имигранти. През 2021 г. Байдън ангажира Харис като вицепрезидент да наблюдава дипломатическите усилия около имиграционните въпроси на южната граница на САЩ.

Тя беше натоварена конкретно със задачата да работи с централноамериканските държави за преодоляване на „първопричините“, поради които хората бягат към САЩ.
Като част от тези усилия през 2023 г. тя обяви, че е помогнала за набирането на около 3 млрд. долара - предимно от частни компании - за инвестиране в общности в региона, надявайки се да осигури възможности, които да направят имиграцията в САЩ по-малко привлекателна.

По-рано тази година тя подпомогна усилията за приемане на твърдо двупартийно споразумение за гранична сигурност, което щеше да включва стотици милиони долари за изграждане на гранична стена. Сделката обаче пропадна.

Харис заяви в речта си при приемането на номинацията, че ще „върне двупартийния законопроект за гранична сигурност, който той (Тръмп) уби. И ще го подпиша като закон“.

Абортите

Камала Харис отдавна подкрепя правото на жените на аборт. Тя изигра ключова роля в усилията на кампанията на Байдън да превърне правото на аборт в централна тема на изборите през 2024 г. и отдавна се застъпва за законодателство, което да закрепи репродуктивните права в цялата страна.

НАТО и помощта за Украйна

През изминалата година тя присъства на Мюнхенската конференция по сигурността и се изказа в подкрепа на западния съюз за сигурност НАТО, в които осъди изолационизма.

Тя също така обеща да подкрепя Украйна във войната ѝ срещу Русия „толкова дълго, колкото е необходимо“. През юни Харис представляваше САЩ на свиканата от Украйна „мирна конференция“ в Швейцария, където потвърди подкрепата на Вашингтон.

В речта си пред конференцията на Демократическата партия тя отбеляза, че се е срещнала с президента Володимир Зеленски пет дни преди Кремъл да нареди инвазията в Украйна, за да го „предупреди за плана на Русия да нахлуе“. Тя заяви, че тогава е „помогнала за мобилизирането на глобален отговор“. В речта си тя също така обеща да гарантира, че „Америка - а не Китай - ще спечели състезанието за 21-ви век“ и че „ще засилим - а не ще се откажем - от глобалното си лидерство“.

Войната между Израел и Газа

Харис е дългогодишен привърженик на решението за две държави и призова за прекратяване на войната в Газа.

Тя даде заявка, че като президент ще гарантира, че „Израел е сигурен, заложниците са освободени, страданията в Газа са прекратени и палестинският народ може да осъществи правото си на достойнство, сигурност, свобода и самоопределение“.

Докато изпълняваше длъжността вицепрезидент, тя беше по-отворена към критиките към Израел по време на войната между Израел и Газа, отколкото Байдън. Тя беше един от първите членове на администрацията, които призоваха за „незабавно прекратяване на огъня“, изрази загриженост относно „хуманитарната катастрофа за палестинците“ и възложи на Израел да сложи край на конфликта. Тя проведе така наречените от нея „откровени и конструктивни“ разговори с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, когато той посети Вашингтон през юли.

Харис заяви, че е казала на Нетаняху, че има „сериозна загриженост“ относно жертвите в Газа и че начинът, по който Израел се защитава, е от значение. „Време е тази война да приключи“, каза тя след разговорите на четири очи в Белия дом. Тя обаче не подкрепи оръжейно ембарго за Израел, за каквото призоваха някои леви в САЩ. На конгреса тя заяви, че „винаги ще отстоява правото на Израел да се защитава и винаги ще гарантира, че Израел ще има възможност да се защитава“.

Данъци

През 2017 г., докато беше сенатор, Харис подкрепи редица програми за прогресивно данъчно облагане като съавтор на законопроект за разширяване на социалното осигуряване за възрастните хора чрез увеличаване на данъчната ставка върху инвестициите.

Като кандидат за президент през 2019 г. тя подкрепи ставка на корпоративния данък в размер на 35%, увеличена от 21%.

Вицепрезидентът даде заявка, че ще продължи да подкрепя предложението на президента Байдън да не се повишават данъците на американците, които печелят по-малко от 400 000 долара годишно.

По време на речта си пред конференцията на демократите тя заяви, че ще „приеме намаляване на данъците за средната класа, от което ще се възползват повече от 100 милиона американци“.

Здравеопазване

Като главен прокурор на Калифорния Харис и нейната служба често използваха антитръстовите закони, за да попречат на застрахователите, болниците и фармацевтичните компании да увеличават разходите на клиентите си.

Когато стана сенатор, а по-късно и кандидат за Белия дом през 2020 г., тя имаше по-прогресивни възгледи от Байдън, като подкрепяше разширяването на програмата за достъп до медицински услуги Medicare и публично финансираните програми за здравеопазване.

Medicare е финансирано от правителството на САЩ здравно обслужване, което обхваща хората на възраст над 65 години и по-младите с увреждания.

Преди това Харис е подкрепяла „Медикеър за всички“ - политика, която би позволила на всички американци да имат достъп до системата. Това беше позиция, която стана популярна сред много прогресивни демократи преди президентството на Байдън.

През същия период тя подкрепи и премахването на частното здравно осигуряване, но след това частично отстъпи от това, като по време на президентската си кампания през 2020 г. публикува план, който ще постави САЩ на пътя към предлагане на държавно финансирано здравно осигуряване в продължение на десет години, но няма да премахне напълно частните застрахователни компании.

Сега случаят не е такъв. Нейни представители са заявили пред Би Би Си, че като президент тя няма да настоява за преминаване към държавно здравно осигуряване.

Докато Харис беше вицепрезидент, Белият дом намали разходите за лекарства, отпускани по лекарско предписание, ограничи цените на инсулина до 35 долара, позволи на Medicare да договаря цените на лекарствата и ограничи доплащането за лекарства по програмата Medicare.