7 ноември – Кратък курс по история на Великата Октомврийска социалистическа революция
В последната фаза на перестройката преди 1989 година съветският телевизионен водещ и хуморист Евгений Петросян разказваше за някакъв англичанин, дошъл в СССР, който се удивлявал, че в хотел „Россия“ в Москва няма тапичка за мивката, а водата вместо от два чучура – студен и топъл, тече от един. И питал: Защо? Ех, казал му Евгений Ваганович, ако трябва да ти обясня защо при нас няма тапичка за мивката, а водата вместо от два чучура студен и топъл, тече от един, трябва да започна още от Великата Октомврийска социалистическа революция (ВОСР).
В България мнозина така и не можеха да разберат защо октомврийската революция се манифестира през ноември, а днешните поколения и не знаят даже какво е станало през 1917 година. До 1987 година манифестации за 7 ноември се провеждат и в България, до 1989 година денят на Октомврийската революция е официален празник и у нас. Руският портал „Курер Среда“ е събрал 20 факта за ВОСР, за които не знаят децата, а и голяма част от възрастните.
1. През февруари 1917 година в резултат на буржоазна революция пада 300-годишнината династия на Романови.
2. Октомврийската революция от 7 ноември 1917 година (25 октомври по стар стил) поставя началото на радикална промяна в държавното устройство на Русия.
3. Временното правителство е свалено с въоръжено въстание на 7-8 ноември.
4. В Петроград основните организатори на въстанието са Владимир Илич Ленин, Лео Троцки, Яков Свердлов, Владимир Атнонов-Овсеенко, Павел Дибенко, Йосиф Сталин и др.
5. Основната цел на революцията е да премахне капитализма и да осъществи социалистически преобразувания.
6. На 7 ноември в Смолни е открит Вторият общоруски конгрес на Съветите на работническите и войнишките депутати, на който болшевиките, заедно с левите есери, получават мнозинството от гласовете.
7. На 8 ноември на второто заседание Конгресът прима Декрет за мира, Декрет за премахване на смъртното наказание и Декрет за земята. Върху всички поземлени имоти е наложена конфискация, всички земи, земни недра, гори и води са национализирани, селяните получават над 150 милиона хектара земя.
8. Конгресът избира върховния орган на съветската власт - Всеруския централен изпълнителен комитет (ВЦИК) с председател – Лев Каменев, впоследствие Яков Свердлов.
9. Конгресът сформира правителство – Съвет на народните комисари начело с Ленин.
10. В чест на революцията започват да се провеждат военни паради на Червения площад. Първият от тях е на 7 ноември 1918 година.
11. На 7 ноември 1923 година неизлечимо болният Владимир Илич Ленин е заменен на официалната трибуна на парада от негова гипсова скулптура.
12. През 1927 година на 10-ата годишнина от революцията Сталин въвежда наименованието Велика Октомврийска социалистическа революция.
13. На 7 ноември 1941 година се провежда най-знаменитият седмоноемврийски парад. Германските войски са стигнали до предградията на Москва. Сталин произнася реч, която вдъхновява червеноармейците и направо от Червения площад се хвърлят да защитават рубежите на Москва.
14. На 7 ноември 1945 година парад не се провежда.
15. От 1946 до 1990 година в чест на ВОСР се провеждат задължителни манифестации на трудещите се.
16. През 1992 година 8 ноември, денят след официалния празник 7 ноември, престава да бъде почивен ден.
17. През средата на 90-те години 7 ноември е преобразуван на Ден на Освобождението на Москва от полските нашественици, Ден на съгласието и помирението.
18. През 2005 година от името на революцията отпада думата "социалистическа" и празникът става Ден на Октомврийската революция от 1917 година.
19. От 2005 година 7 ноември е обявен за работен ден в Русия.
20. През 2022 година се навършват 105 години от Великата Октомврийска революция.