OffNews.bg

Разцепление сред протестиращите, след зърнарите и пчеларите на бунт - не искат мед от Китай и Украйна

Разцепление и конфликти започват сред протестиращите от няколко дни земеделски производители срещу вдигането на забраната от парламента за внос на по-евтиния украински слънчоглед. Срещу обиращите "тлъстия пай" на евросубсидиите зърнарите застават зеленчукопроизводители и оранжерийни производители. В същото време, протестната вълна продължава да се надига: днес на протест пред Министерството на земеделието излязоха и пчеларите. Те са против "безконтролния" внос на мед от Китай и Украйна. Пчеларите не можели да реализират продукцията си от миналата година, а имали нужда от пари.

"Разбрахме се, че в 4:30 часа ще се съберем тук и ще отидем на жълтите павета. Така стана, че са се разбрали двама-трима между тях да си отидат в хотелите, да се наспят и да дойдат в 10 часа, да ни излъжат пак нещо. Никой тук не знае какво се случва. Трябва да сме единни, а не да се делим на някакви групи. Гърчихме се цяла нощ в тракторите”, каза зеленчукопроизводител пред Нова тв.

Оранжерийните производители директно се разграничиха от протеста чрез декларация. В нея дори предлагат купените с евросредства трактори, с които зърнарите блокират пътища в България сега, да бъдат конфискувани в полза на държавата.

"Управителният съвет на Националната асоциация на оранжерийните производители (НАОП) подкрепя правителството относно решението да отпадне забраната за внос на украински селскостопански стоки и не подкрепя стачните действия на сдруженията, които участват в тях до този момент - се посочва в тяхно отворено писмо, цитирано от "Сега". - Не виждаме причина животновъдите да нямат интерес от премахването на тази забрана. Реално в България има и други отрасли като индустриалната преработка на растителни масла, както и предприятията, които преработват фуражи, също и мелниците, защото все пак с отварянето на тази забрана ще се доведе до падането на цената както за населението, така и за потребителите на фуражи, но най-вече: за животновъдите. Затова не виждаме защо животновъдите участват в стачните действия, защото с тези действия правителството прави така, че ако цените са високи, да могат да паднат до конкурентните."

"С цел да бъде избегнато затварянето на пътища, моля правителството да не се подава на провокации и ако трябва да бъде изменен Законът за движението по пътищата само и единствено във връзка със стачни действия, за да не може МПС-та, придобити с европейски средства и средства от националния бюджет да бъдат използвани за блокиране на пътищата. Предлагаме същите да бъдат отнемани в полза на държавата", пише още в писмото. В заключение оранжерийните производители призоваха доходите на организаторите на стачките да бъдат проверени. "Да се разгледат дружествата, които са получили субсидии. Не виждаме заплаха за стоките, които идват от Украйна, тъй като е ясно, че там все още субсидии няма и няма как те да се продават по-евтино от нашата цена на зърното и слънчогледа. Подкрепяме преработвателите изцяло", гласи още писмото.

По-рано днес стана ясно, че тежката земеделска техника засега няма да влиза в София, но е в изчаквателна позиция до подписването на меморандум с кабинета, който да отразява договореното вчера в Министерския съвет. Ако такъв не бъде подписан днес, протестите ще продължат, съобщи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов пред БНР.

След двудневни пътни блокади премиерът Денков се огъна пред протестиращите зърнари и обяви, че вносът на слънчоглед от Украйна ще бъде спрян до договаряне на квоти с Киев, които да не застрашавали местния пазар. Денков, който преди няколко дни заяви гневен по адрес на зърнопроизводителите, че "с терористи не преговаря", днес, преди началото на правителственото заседание заяви:

"Земеделците са лъгани много пъти през годините. Напрежението е отражение на огромно натрупано недоверие към политическата класа".

Очаква се днес правителството да отпусне 63 млн. лв. помощи за земеделските стопани поради загубите в резултат на войната в Украйна и разрешения от страната ни внос на украинско зърно. Преди седмици кабинетът отпусна 150 млн. лв., а днес ще се вземе решението и за остатъка от определените средства. "Отпадна забраната за внос, което позволява да се гарантират съответните средства в бюджета и земеделците да бъдат подпомогнати (с тези средства). Подходът с целеви помощти за земеделието, без да се ограничава нормалния внос и пазарната логика, е най-подходящият и мисля, че ще удоволетвори както исканията на земеделците, така и ще позволи да ядем продукти на по-ниски цени", коментира вчера финансовият министър Асен Василев уточни.