OffNews.bg

Над 1500 души на протеста на КНСБ, искат по 100 лева върху всяка заплата

"Не искаме да бъдем емигранти", "Увеличение на минималната заплата", "Още поне 100 лева към всяка заплата" - с тези лозунги и скандирания протестното шествие на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) се отправи от сборния си пункт - храм-паметник "Александър Невски", към сградата на Министерския съвет на бул. "Дондуков" 1 в София.

Протестиращите започнаха да се събират пред храма към 10.30 ч. и час по-късно множеството потегли по бул. "Цар Освободител" към крайната точка на протеста. По сметки на КНСБ то наброява 8000 души, по преценка на репортера на OFFNews хората са между 1500 и 2000. Предвожда ги автомобил, от който звучат исканията, отправяни по мегафон от инж. Цветелина Панбукчиян, зам.-председател на младежката федерация на енергетиците към Конфедерацията.

Към 12 ч. шествието стигна до "Дондуков" 1 и митингът, провеждан под мотото "Работеща България иска по-високи заплати, започна.

Председателят на КНСБ Пламен Димитров внесе декларация в Министерски съвет до министър-председателя Бойко Борисов със исканията на синдикалистите. Те настояват за моментално увеличение на всички заплати с по 100 лв. и догонваща политика по доходите, като до 2021 г. минималната работна заплата да бъде поне 800 лв. Исканията на протестиращите включват още увеличение на заплатата за всички висшисти, които работят по специалността на 700 лв. и запазване на класа за стаж. Синдикалистите се обявиха против орязването на болничните и за възстановяване на необлагаемия минимум, равен на минималната работна заплата. Иска се и минимум 20% увеличение на заплатите в културата.

Искаме правителството да додаде още 100-200 млн. лева към това, което започна да дава, а бизнесът да се равни по това и да вдигне заплатите с поне 10%, заяви председателят на КНСБ.

На протеста присъстваха лекари и медицински сестри от МБАЛ Христо Ботев във Враца, които се оплакаха, че не са си получавали заплатите, а болницата е пред закриване. Те настояват за достойно заплаща, да се прекрати уронването на престижа на лекарската професия и по-добри условия на труд.    

След края му КНСБ поведе шествие към Асоциация на индустриалния капитал в България /АИКБ/ за втори протест.