OffNews.bg

Затворът за споделеното пътуване отпадна, но не и при превоз за печалба

Парламентът редактира поправките в Кодекса за търговското корабоплаване, с които бяха въведени промени в Наказателните кодекс и се въведе затвор за нерегламентиран превоз, което би могло да доведе до наказания и при споделено пътуване. Върху закона беше наложено вето от президента Румен Радев и почти прецедентно, то не беше отхвърлено от управляващото мнозинство.

Първоначалните текстове, които бяха отхвърлени с президентското вето, предвиждаха нерегламентиран обществен превоз на пътници да се наказва с лишаване от свобода от две до пет години и моторното превозно средство, послужило за извършване на деянието, да се отнема в полза на държавата. Отхвърления вариант предвиждаше по-голямо наказание в случаите, когато деянието е извършено от две или повече лица и те са се сговорили предварително за неговото осъществяване. В тези случаи наказанието беше лишаване от свобода от пет до десет години и с глоба от пет до петнадесет хиляди лева.

Новите текстове, които бяха приети днес предвиждат лишаване от свобода от една до три години. Беше добавено и уточнение, че превозът трябва да е извършен по занятие и с икономическа облага. Също така депутатите приеха и по-малки наказания при повторно извършване на деянието. Тогава наказанието е от две до пет години лишаване от свобода.

С повторното приемане на Кодекса на търговското корабоплаване ще бъде разрешен сериозният проблем с нерегламентирания превоз на пътници, декларира депутатът от ГЕРБ Иглика Събева. Според Георги Свиленски от БСП промените няма да решат проблема с нерегламентираните превози, но партията му ги подкрепи в залата. Той припомни и мотивите за налагането на по-тежките наказания, че имало общини останали без превоз, заради нелоялната конкуренция, както и много загинали хора. Свиленски питал ресорните министри за доказателства на тези твърдения на управляващите законодатели, но те му отговорили, че няма информация за такива загинали и няма такива общини.