OffNews.bg

Засилване на миграционния натиск заради нестабилността в Близкия изток очаква ДАНС

ДАНС очаква продължаваща миграция заради дестабилизацията и ескалацията в Близкия изток и по-конкретно заради падането на режима на диктатора Башар ал Асад в Сирия.

Това съобщи председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев по време на изслушване в Народното събрание днес по искане на парламентарната група на МЕЧ. Освен него бяха изслушани и Венелин Венев - директор на Служба "Военно разузнаване" и Антоан Гечев - председател на Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР).

От падането на режима на Асад от Сирия в България са влезли предимно мюсюлмани сунити без образование, безработни или работещи нискоквалифициран труд. Те почти винаги идват от Турция, съобщиха от службите.

Очаква се увеличаване на миграционните потоци, за което страната поддържа готовност В ДАНС има организация за наблюдение на ситуацията в Сирия, за маршрутите на предвижване, както и за следене на поведението на рискови граждани от други страни. До момента 80 000 привърженици са напуснали страната след разпада на режима на Асад.

Сред тях има и високопоставени агенти на сирийските служби за сигурност. В бежанския център в Харманли се засилват конфронтационните настроения между сирийските бежанци от арабски и кюрдски произход, като някои от тях са се запасили с хладни оръжия, информира шефът на ДАНС.

ДАНС активно участва във ведомствения международен инструментариум за обмен на информация за рисковите процеси свързани с миграционния натиск, увери Пламен Тончев. 

Към момента в Агенцията за бежанците не са получени данни за намеренията на сирийските граждани, пристигнали у нас в последния месец.

Директорът на "Военно разузнаване" бригаден генерал Венелин Венев заяви, че няма добри новини предвид развитието на обстановката в Близкия изток. "Нещата се развиват недобре", отбеляза той и потвърди данните, изнесени от Тончев. 

Венев изтъкна, че най-много остават афганистанците, пристигащи в България, и че техният път не се засяга от процесите в Сирия. След тях по брой са бежанци от Пакистан, Сирия. 3,5 милиона сирийци има в Турция в момента, съобщи Венев. 

Шефът на ДАР Антоан Гечев заяви, че се очаква трайна дестабилизация в практически всички държави в региона, което неизбежно ще повлияе на България. В Иран се засилват призивите за разработване на ядрено оръжие, което да се използва като възпиращ фактор за евентуална външна атака.

"Подобно събитие би могло да предизвика военна операция на Израел срещу Иран", отбеляза Гечев. Той изтъкна, че липсват индикации за засилване на миграцията към Сирия обратно през Турция. 

Все пак по време на въпросите от парламентарните групи Пламен Тончев добави, че "тежка миграционна вълна" не се очаква, както и че основният профил на бежанците не се е променил съществено.