За Шенген: Нидерландия иска работещо правосъдие, Австрия - непропускливи граници
Министър-председателят Николай Денков съобщи, че основните изисквания, за да влезем в Шенген от страна на Нидерландия, са България да има работещо правосъдие, а от страна на Австрия - да намалим миграционния поток.
На 23 август австрийският вътрешен министър на Австрия Герхард Карнер обяви, че не подкрепя влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство. Позицията на Нидерландия срещу влизането ни в Шенген също остава непроменена.
Днес по време на блиц контрол в парламента депутатът от ГЕРБ Георг Георгиев попита Николай Денков дали е успял да се срещне с колегите си от Австрия и Нидерландия и дали България ще успее до края на тази година или следващата да стане част от Шенген.
Денков отговори, че разговорите му с Нидерландия и Австрия показват, че двете държави имат различни очаквания към България.
"Това, което беше представено като мнение на вътрешния министър на Австрия, отразява определена позиция, но не предопределя какъв ще е крайният резултат", каза министър-председателят.
От своя страна, Нидерландия държи на това правосъдната система в България да работи. Те очакват от Европейската комисия (ЕК) доклад, който да отрази как са се променили законите и как се прилагат, обясни Денков.
Австрия очаква България да направи всичко възможно като гранична държава да минимизира мигрантския поток през нейните граници. Правителството работи тясно с партньорските служби от типа на Фронтекс и Европол, каза премиерът.
"В това отношение оценките не са се променили и ние трябва да продължим усилено работа. Да продължим със същото темпо в Народното събрание и по границите", заяви Денков.
Вицепремиерът и външен министър Мария Габриел (ГЕРБ) заяви, че не бива да се допускат нови условия, каквито не е имало към други държави преди да се присъединят към Шенгенското пространство.
"Нека не приемаме предубедеността като предрешеност", каза Габриел. Тя призова, като се концентрираме върху Австрия и Нидерландия, да не пропускаме и критериите на останалите държави членки.