Вместо процедура за избор на шеф на КПКОНПИ дебат за менталната пригодност на Бойко Рашков
ГЕРБ и ДПС превърнаха дебата за процедурата, по която ще се избира председател на антикорупционната комисия, във истински водевил. Двете групи използваха времето на парламента, за да обяснят колко неподходящ е Бойко Рашков за поста, вместо да се съсредоточат върху правилата.
Накрая правила все пак бяха гласувани, които предвиждат 14-дневен срок за внасяне на кандидатури.
Едно от условията, които "Продължаваме промяната" постави за съставянето на нов кабинет в рамките на този парламент, е именно изборът на Рашков за поста, макар че той все още не е издигнат официално.
Единственият смислен аргумент, който опозицията изтъкна, бе защо управляващите чакаха 4 месеца, за да започнат процедурата, след принудителното напускане на предишния председател на комисията Сотир Цацаров.
Още в началото ГЕРБ и ДПС се опитаха да дисквалифицират вътрешния министър в оставка, като поискаха да се включи изискване за възраст от 65 г. Рашков е на 67 г., което автоматично го изключва от играта. На това депутатът от БСП Емил Георгиев реагира: "Що се отнася до длъжността, че до 65 г. някой може да кандидатства някъде, а да ви припомня ли на каква възраст е президентът на Съединените щати?"
Освен това Александър Несторов от ДПС предложи хора, които са разследвани от КПКОНПИ, да не могат да бъдат избирани. Бившият шеф на комисията Сотир Цацаров обяви преди време, че Рашков е обект на такава проверка.
"Няма нужда да обяснявам защо човек, който не е годен психически, не бива да оглавява КПКОНПИ", обяви още Несторов и веднага получи рамо от Маноил Манев от ГЕРБ - управляващите се готвели да настанят в антикорупционния орган "велик инквизитор".
Манев поиска да се запише изискване, че кандидатите не трябва никога да са били подлагани на процедура за отнемане на достъпа до класифицирана информация – успешно или неуспешно. През 2021 г. стана ясно, че достъпът на Рашков до тайни е прекратен.
Джейхан Ибрямов от ДПС пък настоя в правилата за избор да се включи изискване, че начело на КПКОНПИ не може да е човек, водил "тенденциозно следствие срещу изявени демократи", без за уточни какво има предвид. Частична представа може да се добие от думите на Лъчезар Иванов от ГЕРБ, който напомни, че като следовател Рашков е разпитвал режисьора Евгени Михайлов през 1990 г. Става дума за записа, в който се чува как Петър Младенов казва: "По-добре е танковете да дойдат".
Росица Кирова от ГЕРБ допълни Ибрямов с формулировката, че кандидатурата се отхвърля, ако кандидатът е "участвал в репресивния апарат на тоталитарния режим".
Колегата й Тома Биков обяви, че управляващите са превърнали шефа на МВР в оставка в национален приоритет и "понеже и конституционната реформа е приоритет, може да изберем Рашков и за конституция, за да заковем цялата мафия за стената".
Според ГЕРБ мнозинството прави държавата в заложник на Бойко Рашков.
Настимир Ананиев от ПП обвини враговете на министъра, че от изказванията им "лъха на страх", защото Рашков е "потиснал" търговията с гласове, а от това двете формации са пострадали. Искрен Митев пък попита какво поражда страха от Бойко Рашков.
Десислава Атанасова използва случая, за да напомни за ареста на лидера си Бойко Борисов, който съдът обяви за незаконен.
"Имаше ли по-големи всенародни тържества на "Промяната", че този арест се случи, и имаше ли по-голямо консолидиране на партия ГЕРБ?", запита тя.
Шефът на парламентарната комисия срещу корупцията Михал Камбарев от ПП предложи срокът за внасяне на кандидатури да бъде съкратен от 14 дни на 5 дни. Засега освен Рашков е известно още едно име, предложено от "Възраждане" - на следователя Бойко Атанасов.
Правилата за избор
Партиите ще имат срок от 14 дни да предложат нов шеф на КПКОНПИ - "за" това гласуваха 136 депутати, 36 бяха "против", но предложението мина.
Изискването на възраст до 65 г. отпадна. Отпадна и изискването кандидатът да няма принадлежност към структурите на бившата Държавна сигурност. Освен това няма да има и пречка да се кандидатира, ако КПКОНПИ е започнала разследване срещу него.