Владеенето на български става задължително условие за придобиването на гражданство
Владеенето на български език става задължително условие за придобиването на българско гражданство. Кабинетът одобри промени в Закона за българското гражданство, с които се допълват условията, изисквани от кандидата.
Става дума за хора с български произход, както и такива с родител, придобил наше гражданство.
Предлага се и създаването на разпоредба, която да прави невъзможно освобождаване от гражданство на лица, срещу които има образувано наказателно производство. Засегнати от това ще бъдат и хора с непогасени финансови задължения към държавата или към физическо или юридическо лице, установени с влязъл в сила акт.
Съществен момент в законопроекта е създаването на разпоредба, която предвижда възможност за отмяна на натурализацията в случаите на системно и умишлено уронване на престижа на България, институциите й и национални интереси чрез реч на омраза или при извършване на действие от омраза срещу българската държава, нейни граждани и/или български общности в чужбина.
Предлага се също и премахването на Консултативния съвет при Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
Връчването на удостоверенията за придобиване на българско гражданство вече ще се извършва на тържествена церемония в правосъдното министерство или в дипломатическите и консулски представителства на страната в чужбина.
Министерският съвет прие също изменения в Закона за българите в чужбина.
С тях се предвижда необходимостта от координиране на дейностите на държавните органи по отношение на политиките спрямо българите в чужбина. За целта се предлага създаването на Съвет за координация на политики за българите извън страната, който ще има функции на основен действащ механизъм за координация, сътрудничество и консултация при разработването, провеждането, мониторинга и оценката на държавната политика по отношение на българските общности и техните организации извън страната.
Съветът ще издава насоки и ще препоръчва действия за реинтеграция на завръщащите се в България наши сънародници, ще защитава правата и интересите на българите зад граница, ще синхронизира дейностите по програми и проекти, насочени към българските общности и техните организации извън страната и ще координира работата на органите на централната власт при провеждането на политиката, свързана с българите извън страната.