''Възраждане'' поиска хартиените пари да влязат в Конституцията
"Възраждане" обяви, че ще внесе свои предложения за промяна в Конституцията. Те обаче няма да са в обхвата на внесения законопроект - т.е. по отношение на съдебната реформа, избора на регулатори и пр.
Напротив, депутатите на Костадин Костадинов обявиха, че ще поискат в основния закон да бъде гарантирана възможността за плащане в брой.
"В предстоящите гласувания на Конституцията ще искаме фиксиране на възможността да се плаща с хартиена валута, за да имаме спокойствие, че няма да попаднем в дигиталния затвор", каза зам.-председателят на НС Цончо Ганев.
Поредната хрумка идва на фона на внесения от министъра на финансите Асен Василев пакет от данъчни закони, в който фигурира идеята за намаляване на прага за разплащане в брой да се намали от 10 хил. лв. на 5 хил. лв.
Ганев е на мнение, че дигитализацията и дигиталните валути са опасни за обществото, "защото с натискането на едно копче, когато нямате възможност за кешови плащания, всеки един може да бъде занулен, ако не е удобен на дадения управляващ". Той е на мнение, че истинската идея на МФ не е борба със сивата икономика и изсветляване на бизнеса, а облагодетелстване на банките.
Александър Иванов от ГЕРБ-СДС обяви, че групата му няма да подкрепи предложението за намаляването на прага за кешови разплащания. По думите му данъчният пакет на Асен Василев няма да изсветли бизнеса, а единствено ще увеличи административната тежест за гражданите, бизнеса и приходните агенции.
"ГЕРБ е политическата сила, която преди повече от десет години въведе този праг за ограничаване на разплащанията в брой. Смятаме, че той изпълни и продължава да изпълнява своята функция и в тази връзка смятаме да не го подкрепим и ще е такова отношението ни - да не се променя прагът на разплащанията в брой."
На свой ред Мартин Димитров от ПП-ДБ каза, че отново ще бъде обсъден въпросът дали да се намали прагът. По думите му предложението има своята логика във връзка с мерките за ограничаване на сивата икономика. Той припомни, че преди време и ГЕРБ са предлагали същото намаление.
Димитров уточни, че неговото лично мнение е, че ако този праг изобщо се пипа, то това трябва да става плавно, например с намаление от десет на осем хиляди лева. Според него другата опция е изобщо да няма промяна.
Светът върви напред и електронните пари ще стават все повече, но възможността гражданите да извършват плащания в хартия е тяхно право, коментира Димитров по повод идеята на „Възраждане“.