OffNews.bg

''Възраждане'' намери допирни точки с ИТН, но няма да подкрепи кабинет, зад който застава ДПС, макар и без Пеевски

"Възраждане" няма да подкрепи правителство, зад което застава ДПС, дори и без Делян Пеевски, заяви председателят на партията Костадин Костадинов по време на срещата с "Има такъв народ" за евентуална подкрепа на третия мандат.

"Що се отнася до главния въпрос - управление без ГЕРБ и ДПС. Ние няма как да участваме в правителство с ГЕРБ и ДПС, или подкрепено от ГЕРБ и ДПС. Разговорите показват, че имате подкрепа на ДПС без Пеевски. Ние не правим разлики между ДПС със или без Пеевски. Не можем да подкрепим такова правителство. Решителни действия могат да се случат с едно по-хомогенно правителство", изтъкна Костадинов.

Въпреки това "Възраждане" също намери сходства с програмата на "Има такъв народ" за съставяне на правителство с третия мандат. Двете формации се обединиха най-вече около нуждата от промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, но очертаха различията си във външната политика на страната. 

Днес парламентарната група на "Има такъв народ" продължи кръга срещи за третия мандат с партията на Костадин Костадинов. От нейна страна на срещата дойдоха Костадин Костадинов и част от депутатите от парламентарната група, сред които Петър Петров, Цвета Рангелова, Цончо Ганев, Искра Михайлова и Ивелин Първанов.

"Не е нужно вас да ви убеждавам в каква икономическа и морална криза сме изпаднали. Радвам се, че провеждаме тази среща. Надявам се да надскочим партийния си интерес и да направим нещо за държавата", така председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов приветства представителите на "Възраждане". 

ИТН отново представиха своите приоритети като отчетоха, че според тях имат доста сходства с тези на "Възраждане" - продължаване на съдебната реформа; ограничаване на правомощията на главния прокурор; промени в НПК и административно-процесуалния кодекс; нов Наказателен кодекс; балансиран държавен бюджет; запазване на плоския данък; устояване на евроатлантическата позиция на България; развиване на възможностите за енергийна диверсификация; активно сътрудничество с НАТО и ЕС; приемане на законите, нужни за получаване на втория транш по ПВУ.

Станислав Балабанов заговори и за провеждането на референдуми и спомена парламентарната комисия за прякото участие на гражданите, като се закани следващата седмица в нея да разгледат законопроект за промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. 

"Вие по закон успяхте да извървите целия път, но парламентът сложи ръка. Още следващата седмица, ако имаме време и воля, ще разгледаме промяна в закона за референдумите, за да може един референдум да се провежда при по-облекчени условия. Прагът сега е 200 000 души. Увеличаваме срока за събиране на подписи от три на шест месеца. Знам, че и Вие имате такива предложения, които с удоволствие ще разгледаме. Въпреки политическите различия по темите, с Вас общото, което ни вълнува, е, че искаме българите да бъдат питани. Сега,  как ще гласуват и какви теми ще бъдат питани, това е тяхна воля. По тази тема имаме пълна подкрепа по отношение на правилата за подкрепа на провеждането на референдумите в България", допълни Балабанов. 

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов потвърди, че нямат разминавания по темата с провеждане на референдуми и "няма как да не подкрепим такъв законопроект".

Петър Петров посочи и други сходства между парламентарните групи, сред които сектор правосъдие и промени в Семейния кодекс.

"Смятам, че имаме пълно припокриване в голяма част от програмата, която предлагате", заяви Петров. 

Костадинов отбеляза една разлика между партиите, касаеща исканията им в съдебната реформа. Тя е, че "Възраждане" иска премахване на главния прокурор, а ИТН - ограничаване на правомощията му.

Тошко Йорданов отговори, че всички си дават сметка, че такова искане изисква широка подкрепа, която и двете парламентарни групи нямат. 

"Подходът ни е да направим необходимите стъпки към подобряване, да речем, отчетността на главния прокурор. За това бихме намерили подкрепа. В близък план от една-две-три години е да намерим допирни точки, с които да променим системата", допълни Йорданов.

Павела Митова от ИТН и Искра Михайлова от "Възраждане" заговориха за енергетика, като намериха сходства по темата с либерализацията на пазара. 

По отношение на здравеопазването, Костадинов отбеляза, че са категорично "за" болниците да бъдат дерегистрирани като търговски дружества, а Здравната каса да бъде демонополизирана. 

В сферата на образованието и двете политически формации отбелязаха, че искат реформиране и премахване на системата на делегираните бюджети особено в елемента финансиране на брой ученици от средното образование и забрана на "прокарването на нетрадиционната сексуална ориентация".

Малки различия се очертаха във външната политика, като от ИТН заявиха, че няма да поставят въпроса за излизане на България от ЕС и НАТО. 

"Г-н Костадинов, и вие да бяхте, нямаше да го поставите този въпрос. Вие го поставяте, но с референдум и ние подкрепяме това ваше решение. Но извън това имаме само общи бази и общи политики. Вече четвърти ден повтаряме и темата за еврокомисар", отбеляза Димитър Гърдев.

Той заговори и за "джендър идеологията, която разединява българското общество", по която имат сходни разбирания с "Възраждане", приемането на Украйна и Молдова в ЕС и разпределянето на еврофондовете.

Костадинов поправи Гърдев и отбеляза, че "Възраждане" искат предоговаряне на условията на членство на България в ЕС и референдум за излизане от НАТО. Тошко Йорданов заяви, че ако се стигне до референдум за излизане от НАТО, ИТН ще гласува "против".

Обсъдена беше и темата за Северна Македония, като ИНТ и „Възраждане“ постигнаха 100% съвпадение в мненията си за отношенията между двете държави.

До момента бяха проведени срещи с представителите на двете фракции на разпадналата се "Величие", депутатите на ДПС, близки до почетния председател Ахмед Доган, и "БСП за България". От тях само депутатите от "Величие", близки до Ивелин Михайлов, не намериха сходства с ИТН.

Предстои среща с "Продължаваме промяната-Демократична България" в 16:30 днес, а утре ще се проведат и последните консултации с ГЕРБ-СДС. Техни представители ще отидат на разговорите, но няма да подкрепят третия мандат, заяви лидерът на партията Бойко Борисов.

Делян Пеевски отхвърли поканата на ИТН за разговори за съставяне на редовен кабинет още преди да я получи и призова партията на Слави Трифонов по-бързо да върне третия мандат, за да отиваме на избори.