OffNews.bg

Възраждане и Нинова доволни, че сме извън еврото, ПП критикува кабинета на Радев

Разнопосочни са коментарите на новината, че страната ни ще остане извън еврозоната от 1 януари догодина.

След като министърът на финансите Росица Велкова обяви, че страната ни вече няма шанс да приеме общата евровалута, националистите от "Възраждане" изразиха задоволство, от БСП - прикрито задоволство, а от "Продължаваме промяната" разкритикуваха действията на служебния кабинет, назначен от президента Румен Радев. 

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов написа в профила си във фейсбук, че приветства информацията, че България няма да приеме еврото на 1 януари 2024 г.

„Приветстваме тази проява на здрав разум от страна на правителството и демонстрираното уважение към волята на стотици хиляди българи, които се подписаха и продължават да се подписват в подписката за референдума“, написа Костадинов.

Той припомни, че до момента в подписката за референдум за запазване на българския лев са се подписали 247 000 души.

В същия хор пее и българската столетница, която напоследък се тресе от вътрешнопартийни скандали, а членовете ѝ масово напускат.

БСП предупреди, че България не е готова за приемане на еврото от 01.01.2024 година, се казва в позиция на лидера на партията Корнелия Нинова, съобщиха от пресцентъра на левицата.

"Главният ни аргумент беше високият ръст на инфлацията. Свиването ѝ под 3% означава рязко свиване на разходите и увеличаване на бедността и неравенствата. Времето показа, че сме били прави, че не сме антиевропейска, а национално отговорна партия", казва Корнелия Нинова.

Според ПП служебният кабинет не е направил достатъчно страната ни да стане част от валутния съюз.

Днес българското правителство наруши решението на Народното събрание да се направят всички стъпки така, че България да стане пълноправен член на еврозоната от 1 януари 2024 г. Това се посочва в позиция на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Асен Василев, изпратена от пресцентъра на партията.

„Всички обяснения какво щяло да пише в конвергентния доклад на Европейската комисия са предположения“, заяви той.

„Задължение на правителството е да изиска такъв доклад. В него може да се отбележи, че въпросните закони могат да бъдат приети преди приемането на България в еврозоната така, че да сме изпълнили условията“, каза още съпредседателят на ПП.