OffNews.bg

''Въвеждането на държавен контрол върху ''Лукойл Нефтохим'' е важна стъпка към депутинизацията''

Недопустимо е българското правителство да се поддава на натиска на частна компания, която заплашва, че няма да има горива в страната. (...) Една от стъпките за депутинизация, които "Демократична България" предложи още през май, е поемането на оперативен контрол на държавата върху нефтената рафинерия на "Лукойл Нефотхим" в Бургас.  

Това заяви депутатът от "Демократична България" (ДБ) Ивайло Мирчев по време на декларация от трибуната на Народното събрание. Миналата седмица от ДБ внесоха законопроект, с който предлагат да се създаде позиция "особен търговски управител" в "Лукойл Нефтохим" и той да може да действа в рафинерията от името на правителството и да "защитава държавния интерес". 

Когато е налице опасност от засягане на националната сигурност или нарушаване на ограничителни мерки от международни организации, задължителни за България, държавата да може да се намесва и да поема оперативното управление над съответния търговец, искат вносителите от ДБ.

Оперативното управление ще се поема за срок от шест месеца и ще може да се удължи само веднъж. Заповедта, с която ще се определя особения търговски управител, да подлежи на съдебен контрол, предлагат още ДБ.

"Недопустимо е българското правителство да се поддава на натиск на частна компания, която заплашва, че ще затвори мощностите си, заплашва, че много хора ще останат без работа и че няма да има горива в страната. Но най-недопустимо е българското правителство да се поддава на този натиск и да излиза на обща пресконференция с тази компания", заяви днес Ивайло Мирчев.

"Лукойл" и днес плаща и преработва петрол, закупен на ниска цена, а когато зареждаме по бензиностанциите, плащаме все едно купуваме "Брент". Всъщност плащаме за "Уралс", който се купува на много по-евтина цена. Тези пари отиват в бюджета на руската държава. Разликата и печалбата, която "Лукойл" генерира месечно, е 250 млн. лв. От 2007 г. "Лукойл" не изпълнява в пълен обем и не е попълвал хазната с нужните данъци за работата, извършвана в България”, аргументира се Мирчев.

Той посочи, че същата практика има в Италия и Германия. В Германия след началото на войната в Украйна газовите хранилища на "Газпром" бяха поети от оперативен контрол в страната, а в Италия същото се случи с рафинерията на "Лукойл" на остров Сицилия.

Ивайло Мирчев призова всички политически формации да подкрепят ДБ в усилията им, защото тяхното законодателно предложение освен че защитава националния интерес, прокарва пътя към Шенген.