Валери Симеонов: Когато поискаш толкова оставки, възниква въпросът и за твоята
Когато масово принуждаваш членове от ръководството на твоята партия, хора, които са на ръководни длъжности, неизбежно изниква въпросът и за твоята оставка.
Така коментира подадените оставки заради имотни казуси лидерът на НФСБ Валери Симеонов, след като депутатите приеха поредната такава на народния представител от ГЕРБ Делян Добрев. Той напуска парламента, след като от "Биволъ" публикуваха информация за имоти, придобити на спорни цени от негови роднини и близки.
Симеонов поясни, че не иска оставката на премиера Борисов, но според него той има основна вина за случващото се, тъй като приема "оставки на килограм и демонстрира, че не му пука за капацитета на парламента и изпълнителната власт".
"Или някой си въобразява, че кадърните кадри в България са неизчерпаем източник? Непрекъснато се генерират отнякъде?", попита Симеонов. Според него Делян Добрев е професионалист, но явно му е писнало, тъй като "всички освен помиярите" имали предел на търпение.
"Това означава, че тази партия няма право да управлява и да участва в управлението на държавата. Няколко оставки – да, но хора, които без всякакви причини са принуждавани да си подават оставка, че техните роднини имали някакви имоти, това е болшевизъм. Това е връщане на времената в първите дни след 9 септември", допълни Симеонов.
Той заяви, че от НФСБ не са подкрепили оставката на Добрев, тъй като "дори и в политиката трябва да има здрав разум". Според него в момента тече "отвратителен процес" на "опростачаване" на институциите, тъй като в тях ще спрат да идват хора, които имат каквито и да било имоти или фирми.
"За народни представители трябва да се кандидатират само малоимотни хора. Хора, които нямат собственост, които спят под мостовете на Перловска река и които са клошари. Те ще бъдат с предимство. Само такива хора има право да бъдат в политиката. С други думи свидетели сме на едно опростачване в политиката", заяви той.
Според Симеонов това се случва с помощта на медиите и експлоатира "най-ниските чувства на българския народ, със злобата и завистта и неудовлетвореността от живота".
Той сравни политическата ситуация в държавата с Великата културна революция на Мао Дзъдун, когато членове на политическия елит били разчиствани с такива "клеветнически кампании".